Listy regionů
1Zář/150

BOSKOVICKÉ STEZKY Využijí Boskovice příležitost, jak do města pozvat další turisty – bikery?

Cyklistika je již řadu let na vzestupu, její oblíbenost je hnacím motorem pro budování cyklotras, bike resortů a vůbec potřebného zázemí pro cyklisty. Není divu, vždyť lokality, kde jsou na cyklisty připraveni, mají návštěvnost zajištěnu po celou sezonu od brzkého jara až po pozdní podzim.

Jedním z velmi úspěšných projektů pro využití volnočasových aktivit místních, ale také pro posílení cestovního ruchu, je budování areálů pro jízdu na terénních, horských kolech (MTB), takzvaných singletrailů. Tyto projekty využívají rostoucí zájem bikerů mladší a střední generace o jízdu „divokou‟ přírodou, překonávání překážek a zdokonalování umu ovládat kolo v náročném terénu. Cituji z materiálu firmy Trail systém ze Vsetína, která má s projektováním těchto areálů zkušenosti: „Biketraily neboli singltreky jsou úzké přírodní stezky projektované a budované dle speciální a léty prověřené metodiky, díky které se singltrek stává uceleným produktem pro rekreaci v přírodě. Singltrek se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě.‟ Jeden z prvních singltrekových areálů vznikl v Jizerských horách v Novém městě pod Smrkem, velmi známé jsou Rychlebské stezky u obce Černá voda, dále v Bike resortu Valašsko, Trutnov trails a další. Nám nejbližší je v Novém městě na Moravě, ve Ski areálu Vysočina. Tyto areály disponují vždy několika okruhy, které jsou rozděleny podle náročnosti; vhodnou trasu si najdou rodiče s dětmi, stejně jako zkušení rideři.

Nyní nastala příležitost, jak k těmto vyhlášeným a hojně navštěvovaným bike resortům přidat další – BOSKOVICKÉ STEZKY, které by mohly být součástí projektu „Drahanský sportpark‟. Původně tato myšlenka vznikla z úvah, jak využít rekultivovaný pozemek u Doubrav. Zde by mohlo být zázemí pro výchozí místo, zatímco vlastní treky by byly situovány do lesů kolem Westernového městečka. Nedávný záměr využít tuto oblíbenou lokalitu pro výstavbu dinoparku se setkal s výrazným odporem občanů, nikomu se nelíbilo umístit do lesa umělé atrakce. Cyklostezky, které by využívaly lesní prostředí a přirozeně by zapadly do již vyšlapaných chodníků a stezek, by této lokalitě nejen neublížily, ale naopak by posílily její potenciál. Výhodou je, že výstavba jak zázemí, tak i vlastních singltreků by probíhala na pozemcích města, tedy bez nutnosti nějaké pozemky vykupovat.

Vedení města vyzvalo občany, aby se vyjádřili k tomuto úmyslu vybudovat na pozemku Boskovic vlastní singltrekový areál. Setkání s občany se uskuteční ve středu 9. září v 17 hodin v Zámeckém skleníku – téma projekt Drahanský sportpark, kde budou prezentovány další podrobnosti tohoto plánu a občané budou mít možnost vznést připomínky, případně tento záměr podpořit. Bude prospěšné, aby ti, které myšlenka mít nablízku atraktivní bike areál oslovila, se dostavili a plán podpořili.

Petr Hanáček

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky