Listy regionů
21Zář/150

Ivo Koblasa (21): Mladík se vrátil z jihu Afriky s bronzem z SP, ale i s chutí jet s veterány Ježkem a Bouškou za rok na Paralympiádě v týmovém sprintu k medaili

Pořádně posílil svoje šance startovat v příštím roce na Paralympijských hrách v Rio de Janeiro 21letý cyklista Favoritu Brno Ivo Koblasa. Ten se nyní vrátil z jihoafrického finále seriálu Světového poháru s bronzem z časovky – nejlepším umístěním ze všech čs. mužů na dvou galuskách.

Pódium chtěl přidat ještě v závodě pelotonu, ale povedlo se „jen“ 5. místo. Okruh a půl do cíle dojížděl prakticky ze sedla, nepříjemně – sedlo mu kleslo, protože při přejíždění početných městských retardérů povolila matice.

„Určitě šlo zastavit v depu u trenéra Lukáše Petra, věděl jsem, že má u sebe klíč. Ale stálo by mě to 15 – 20 vteřin zdržení, a ty bych pak při kličkování pelotonem vpřed už nemusel stáhnout. Tak jsem se snažil bojovat o další medaili i s tímto hendikepem,“ říká cyklista, žijící v Černé Hoře. Žádný bolestínek, dříč. Trénující nejčastěji v kopcích mezi Českomoravskou nebo Drahanskou vrchovinou. Nebo na brněnském velodromu.

V jiné kategorii soutěžili na SP v Pietermaritzburgu mnohem zkušenější paralympionici, Jiří Ježek a Jiří Bouška. Ježek dorazil v časovce na 5. místě spokojen – zajel nejlepší závod od svého úrazu před rokem na MS. Bouška skončil nyní v časovce o 9 vteřin za ním, šestý.

Společně s mladým Koblasou by se oba veteráni mohli objevit za rok na Paralympiádě v Riu. Tak jako před třemi roky v olympijském Londýně, kde se jim pohromadě na velodromu podařilo zajet 4. místo v týmovém sprintu. Koblasovi bylo tehdy pouhých 18 let.

Pochopitelně, že se o možném společném startu v Riu 2016 mluvilo i na palubě letadla, kterým se česká výprava po víkendu vracela 26 hodin (!) z JAR domů.

„Jsem nejmladší, pro oba pořád bažant, tak se mnou spíš žertují. Ale teď už vím, že oba příští rok vrcholově trénovat i závodit vydrží. A oni zase vědí, že se mohou na mě spolehnout: trénuji cílevědomě k Riu. Každý den. Individuálně se určitě chci probít do Ria. Ale strašně rád bych tam jel závod i s nimi. Dal si společně na velodromu týmový sprint. To jsou fofry, to je něco! Jirku Ježka mám pořád před očima jako vzor z dětství… A kdybychom společně vybojovali i tu medaili, ke které nám scházel na paralympiádě v Londýně 2012 kousíček, to by byl pro mě splněný sen,“ přiznává Koblasa.

Do konce sezóny tomuto cyklistickému reprezentantovi, jenž se dokázal v dětství poprat i s obrnou, zbývá z velkých závodů vlastně už jen víkendový na silnicích kolem pražského Strahova. A potom?

„Slíbil jsem mladým rychlobruslařům – novému klubu v Blansku, že je pomohu trénovat na kole. Už jsme začali. Teď jsem se vrátil z Afriky, budu mít „po sezóně“, a těším se, že nám k tomu vydrží i hezké babí léto.“ Dodává mladý závodník a ještě mladší trenér.

Ve světovém žebříčku paralympioniků – cyklistů, který brzy vyjde, by měl figurovat mezi 3. – 5. místem.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky