Listy regionů
20Říj/150

ČESKÝ ŠÉFTRENÉR PETR NOVÁK SE NESTARÁ JEN O SÁBLÍKOVOU, ALE I O NEJMLADŠÍ RYCHLOBRUSLAŘE Z BLANENSKA: „Už abyste jeli 500 m za 55 vteřin!“

Dalším třem odchovancům trenérů, kteří před rokem v říjnu začali na Blanensku s pravidelnými tréninky dětí – nejmladších rychlobruslařů, inlajnistů a cyklistů v ASK SPEEDSKATING Moravský kras, posílá o víkendu reprezentační kouč Petr Novák do prvních velkých závodů nové zimy. Na dlouhém ledovém oválu rychlobruslařské haly v bavorském Inzellu – na světoznámém sportovním stadionu ve městě menším než Letovice, se po boku olympijské vítězky Martiny Sáblíkové (28) objeví junioři – 16letý Sebastien, patnáctiletí Petra a Jakub.

„Mají šanci, předvést na dlouhých nožích, že od minulé zimy pracovali na společných trénincích i každý sám doma poctivě, nešidili se. Časy v cíli, až v sobotu odstartují do zimy naostro, prozradí všechno. Na všechny,“ říká Novák.

A dodává: „Těším se, až uvidím na ledě i první výsledky ještě mladších. Ze Žďáru z Brna, z Blanska… Po republice jich přibývá. A dokud mohou trénovat na domácích zimních stadiónech, mezi hokejovými mantinely, je to radost. Až se naučí základům, zrychlí, už budou potřebovat na dlouhý led. Doufám, že nás už od zahájení stavby takového stadiónu v ČR nedělí propast. Věříme s Martinou, že těm dětem, které nyní začínají, už bude sloužit.

Se začátkem plískanic přechází nový rychlobruslařský klub na Blanensku od inlajnových tréninků a závodění na drahách v Ráječku, v Blansku, z cyklistického závodění po Drahanské vrchovině nebo u Brna, na zimní stadión. Nejvíc tréninků je čeká pod blanenskou střechou.  Chcete-li se přidat, v úterý a pátek můžete už od 6 ráno, na trénincích před školou. Dojíždějí k nim i děti od Černé Hory, z Jedovnic, od Sloupu. Zpočátku s kanadami, s krasobruslemi. Když se jim zdravým cvičením zpevní kotníky, přecházejí na rychlobrusle – na dlouhé nože. Klubovým pokladem jsou zachráněné historické, s pevným nožem, na jakých začínali kdysi i Novák nebo jím objevená Sáblíková. Dnes to zní jako pohádka: stávaly asi 120 Kč, vyráběly se u nás, a mrazy bývaly takové, že nastříkat vodu a zamrazit šlo 400metrovou dráhu na severu Jihomoravského kraje v městečku Svratka každoročně…

Na prvních bruslích pro moderní rychlobruslení, short trackových, začal kroužit kolem blanenských mantinelů 12letý Matěj. „Když jedeš, nesmím tvoje brusle vůbec slyšet,“ říká mu zkušená trenérka. Tichá jízda v tempu = čistá jízda!

Přičiněním šéftrenéra, ve spolupráci s rodiči, se v tomto týdnu na blanenském ZS poprvé v historii objevily moderní rychlobrusle pro závodění long track, tedy na dlouhých ledových oválech. Nejnovější model: klapačky… Klap, klap – klapou při každém kroku o led. Protože mají volnou patu, k botě je drží vpředu šroub. Prodlužují odraz. Zrychlují.

„Přál bych blanenským dětem, aby si na nich brzy zvykly. A aby si je mohly zajet vyzkoušet, trénovat na nich na některém dlouhém ledu. V Drážďanech, Erfurtu nebo v Inzellu. V Zakopaném – až bude i tam. A byl bych rád, kdyby se v blanenském klubu brzy našel někdo, kdo ve 12 – 13 letech zaútočí na 500 m na čas 55 s. Kluk nebo dívka, to je v tomto věku jedno. Pak je hned pozvu i na soustředění se staršími. Chceme investovat do těch, kteří pracují nejvíc. To je motivace pro všechny. I pro mě a pro Martinu. Pohled na pilná děcka dobíjí baterky…“

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky