Listy regionů
14Říj/150

Desáté Sportovní hry důstojně zakončily Seniorléto v Boskovicích

Senioři rádi v rámci svých možností sportují. O tom nás všechny přesvědčila akce pořádaná v úterý 22. září 2015. Městská správa sociálních služeb Boskovice uspořádala jubilejní desátý ročník Sportovních her, jež vždy uzavírají celé Seniorléto – cyklus vzdělávacích a zábavných programů.

Tentokrát se zúčastnilo celkem sedm družstev. Blansko, Předklášteří, Letovice a čtyři domácí. Jedno z DZR a tři z Domova pro seniory.

Vše začalo v jídelně, kde se všichni na náročné dopoledne řádně posilnili. V sále se rozhostilo přítmí a veselé štěbetání přerušil krátký poeticky laděný film z pátých Sportovních her 2010.

Poté si již vzala slovo ředitelka Bc. Marie Sáňková. Přivítala domácí i přespolní a pokračovala: „Jsem ráda, že nám z okolních zařízení zachováváte přízeň a přišli jste opět v hojném počtu. Věřím, že s námi prožijete pěkný den. Děkuji i našim zaměstnancům, že jejich zásluhou je každý ročník jiný a neskutečně krásný. Letošním tématem je podzim a témata disciplín jsou jemu tématicky přizpůsobená.“

Bylo připraveno devět stanovišť. Sbírání jablíček, Odlet vlaštovek, Čápův komín, Podzimní chutě a vůně, Sklizení listí, Kuželky, Pyramida, Hod bramborou, Zpívánky.

„Přeji Vám, aby se v soutěži dařilo a cítili jste se zde dobře,“ zakončila Bc. Marie Sáňková.

Vedoucí úseku přímé obslužné péče Mgr. Leona Krejčířová seznámila s organizací. Připomenula, že každé družstvo bude mít průvodce a studenta. Dále uvedla: „Ve středu 23 září, začíná astronomický podzim, proto jej budou některé disciplíny připomínat. Ještě jednou děkuji všem aktivizačním pracovnicím, studentům za přípravu a Vám za účast. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.“

Protože počasí přálo, jídelna se vyprázdnila. Zůstali jen soutěžící ve zpěvu, ostatní odešli na zahradu, kde se pod modrou oblohou a hřejivými slunečními paprsky odehrálo zbylých osm disciplín.

Z rohu jídelny se ozvaly zvonivé struny kytar studentek z místní Střední pedagogické školy, soutěžící si s chutí zazpívali. Zazněly notoricky známé lidovky a folkové písně, nejprve však bylo úkolem dle úryvku textu uhodnout název. Travička zelená, Na tu svatů Katerinu, Čerešničky, Kdyby tady byla taková panenka, Prší, prší. Jeden senior přednesl mimo soutěž píseň od Rudolfa Cortéze (*1921 †1986) Váš dům šel spát a vysloužil si vřelý potlesk.

I venku bylo veselo. Senioři po dobu jedné minuty lepili barevné papírové listí, stavěli věž, sráželi kuželky, trefovali pyramidu z plechovek, házeli bramborou, hledali různě poschovávaná jablka, hádali vůně a ovoce dle chutě, věšeli vlaštovky na drát. Zažilo se přitom spousta legrace, opravdu nezáleželo, kdo byl lepší.

Po splnění úkolů na čerstvém vzduchu všem vyhládlo. Opět se sešli v jídelně a po chutném obědě přivítali mezi sebou učitelky Mgr. Ivanu Staffovou, Mgr. Janu Kovářovou a děti z místní Mateřské, Základní a Praktické školy. Uvedla je Mgr. Leona Krejčířová: „Zavítali mezi nás staří známí, vždy nám přinesou skvělý kulturní zážitek a úžasnou atmosféru.“

Písničky z pohádek za doprovodu kytary a flétny básničky zněly jídelnou, střídaly je básničky. Mnozí senioři při nich omládli, v jejich očích zářily plamínky štěstí.

Naprosto originální byl konec celého programu. To když paní učitelky rozdaly do obecenstva hudební nástroje, především bubínky různých velikostí, zvonečky a cingrlátka. Vznikem velkého orchestru se naplnilo motto Domova pro seniory – Mezigenerační mosty. Mladí i staří společně muzicírovali, zpívali nejznámější melodie, hudbou vyjadřovali různé nálady a to byl ten nejlepší závěr Sportovních her, jaký jsme si mohli představit.

Ve třináct hodin se konečně všichni dočkali. Nastalo vyhodnocení soutěží a rozdání cen. Všem ještě v uších dozníval skvělý program dětí, do toho se mísila slova Mgr. Leony Krejčířové: „Výsledky jsou velmi těsné, všechna družstva dosáhla vynikajícího bodového hodnocení.“

  • 3. Poschodí MSSS Boskovice      170 bodů
  • 2. Předklášteří                              173 bodů
  • 1. Domov pro seniory Letovice     183 bodů

Všechna družstva obdržela Pamětní listy a upomínkové předměty. Vítězové navíc diplomy, medaile poháry a dárkové koše.

Ředitelka MSSS Bc. Marie Sáňková doplnila v rozhovoru pro BTV: „Desátého ročníku Sportovních her se zúčastnila čtyři naše družstva, přijela další tři z okolních zařízení. Taková velká akce vyžaduje pečlivou přípravu, děkuji našim zaměstnancům, Střední pedagogické škole, jejíž studenti pomohli s organizací celého dne. Zvláštní uznání patří firmám Hartmann – Rico a.s. a Dentimed s.r.o. za sponzorství cen do soutěže. Děkujeme!“

Luboš Sušil

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky