Listy regionů
14Říj/150

První školní „přírodní zahrada“ v Letovicích

Rok se sešel s rokem a opět nastal čas podzimní, čas zralých jablíček, padaného listí, sklizně zasloužených plodů trpělivé práce a … brigád. Na úterý 6. 10. 2015 MŠ Komenského pozvala děti s rodiči i dalšími příbuznými včetně přátel školky do svého areálu, aby nabídla nejen množství pestrých podzimních prací, ale například také seminář k novému zahradnímu prvku – tříkomorovému kompostéru a účast veřejnosti při předávání ocenění – prestižní plakety Přírodní zahrada, kterou do rukou ředitelky Evy Pařilové předala zástupkyně Lipky – školského zařízení pro environmentální vzdělávání v Brně Ing. Dana Křivánková.

Lipka je totiž koordinátorem pro udělování certifikací školním přírodním zahradám. Po roce úspěšného provozu zahrady, práce učitelek, rodičů i dětí zahrada splnila kromě tří základních i ostatní podmínky pro udělení certifikátu školní přírodní zahrady, která může být vzorem ostatním evropským zemím. Do dalších let bychom si přáli získat i certifikát Ukázkové přírodní zahrady.

Účast na vzdělávací akci, proložené prací a certifikací zahrady byla velmi hojná, zahrada pojala kolem 130 dětí, rodičů a přátel. Práce šla v takovém množství dobrovolných pracovníků od ruky tak rychle, že při pokusu o její dokumentaci docházelo k situacím, kdy místo zamýšleného postupu a průběhu práce byl zachycen již pouze konečný výsledek. Důležitá byla hojná účast tatínků, jejichž pomoc byla mimo jiné citelná především u sázení sazenic keříků do ztvrdlé země, výroby mulče, zakopání vaničky k bahništi, ořezávání suchých větví a úpravy hmyzího hotelu, který přímo vyšperkovali. Maminky jim zdatně sekundovaly, babičky se usmívaly a děti radostně řádily.

Kolektiv MŠ Komenského v Letovicích velmi těší v dnešní době téměř nevídaná podpora ze strany rodičů , kteří zahradní akce navštěvují, a věří, že si tuto přízeň udrží i v dalších letech.

Mgr. Romana Korbářová

Akci podpořily: Nadace Veronica a Nadace města Letovice pro rozvoj kultury a životního prostředí

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky