Listy regionů
22Led/160

BLANENSKO MÁ SVÉHO PRVNÍHO RYCHLOBRUSLAŘE OLYMPIONIKA – NA MLÁDEŽNICKÝCH VII. ZODM V MOSTU

Na největší multisportovní akci letošního roku v České republice, na VII. zimní Olympiádě dětí a mládeže, kterou v tomto týdnu hostí Severočeský kraj, odstartují zítra ve středu soutěže v rychlobruslení. Poprvé v historii se při nich představí, v barvách výpravy Jihomoravského kraje, rychlobruslařský zástupce Blanenska: Lukáš Svoboda, závodník před rokem při ASK BLANSKO založené mládežnické základny ASK SPEEDSKATING Moravský kras.

12letý čipera ze Šošůvky, žák ZŠ Sloup, je talentem pro vícero sportů: čerstvě vyhrál ve své kategorii blanenskou Okresní běžeckou ligu, umí hokej (spolu s Boskovickými), inlajnovat se učí v Ráječku, na kole se učí s paralympionikem Ivo Koblasou... V předvečer zítřejšího závodění se v Mostu Lukáš zdatně rocvičoval s pingpongovou válkou (hrál i tento sport za Blansko). A stíhá také hokejové zápasy (za Boskovice).

Z čehož je zřejmé, že doma Lukášovu sportování fandí. Běžecké tréninky leckdy absolvuje s dědečkem.

Loni zjara si Lukáše všiml trenér reprezentačního rychlobruslení a Sáblíkové Petr Novák. A Lukášovi řekl brzy jasně, jakou má u něho šanci: „Máš ji. A záleží především na tobě!“

Rychlobruslařské soutěže VII. ZODM se odehrají po dva dny na zimním stadiónu v Mostu. Protože v naší zemi zatím chybí dlouhý ovál s ledem pro olympijskou vítězku Sáblíkovou, chybí i pro ty, kteří trénují v její stopě. Na rozdíl od rychlobruslařských tréninků na ZS v Blansku bude zítřejší prestižní zápolení a soutěž reprezentací všech 14 krajů ČR komfortní. Protože před tvrdé hokejové mantinely na zimáku v hornickém městě včera večer pořadatelé rozmístili spoustu měkkých tlustých matrací. A ty pochytají všechny případné pády.

Podle pravidel české dětské a mládežnické olympiády se bude rychlobruslit na kanadách nebo na krasobruslích. Tradiční dlouhé nože jsou rychlobruslařům tentokrát zakázány. Možná i proto, že se trénující děti na nich objevují v některých krajích ČR poprvé, nově.

Kdo miluje rychlost i bezpečnost a nespoléhá ve sportu jen na spoluhráče, pro toho jsou sporty olympioničky Sáblíkové – rychlobruslení na ledu, na inlajnkách a cyklistika – ideální celoroční sportovní kombinací. Pro rekreační, pro hobby sportování, ale i pro talenty, kteří chtějí reprezentovat nejen Blanensko nebo Jihomoravský kraj, ale i ČR. Když se Lukáše a dalších dítek z Blanenska ptal šéftrenér Petr Novák, zdali by také někdy chtěli reprezentovat na rychlobruslích na OH, slyšel ano hned z několika úst.

A na české zimní olympiádě dětí a mládeže 2016 je coby rychlobruslař Lukáš Svoboda první vlaštovkou z Blanenska. Jeho, kluky i děvčata z týmu, a také soupeře, čekají bitvy na 111 m, na 500 m, na 333 m a ve štafetě čtveřic.

Další školou povinné bruslaře – rychlobruslaře, děvčata i kluky, bude Lukášův oddíl ASK SPEEDSKATING Moravský kras  přijímat do tréninků po vzoru Sáblíkové už v příštím týdnu – po české mládežnické olympiádě 2016. Informace najdete na facebooku nebo na ZS v Blansku.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky