Listy regionů
8Úno/160

Láska, která vydrží: Modrá láska

V Muzeu Blanenska se setkali příznivci tetování. Výstavu o historii, významech, globálních a společenských souvislostech tetování zahájil houslista Václav Polívka s originální skladbou, kterou připravil pro tuto vernisáž ve spolupráci s Vladimírem Franzem, a zapojil i účastníky vernisáže. Výstavu Modrá láska připravilo Muzeum Blanenska, jako svou první výstavu v novém kabátě. Výstava kombinuje zajímavosti z oblasti týkající se tetování.

Textové a obrazové panely zapůjčilo muzeum v Boskovicích. Odborné texty na panelech zpracoval přední český etnolog Martin Rychlík. “S panem Rychlíkem budou mít návštěvníci muzea příležitost se během výstavy osobně setkat ve středu 2. března od pěti hodin odpoledne na přednášce o historii a současnosti tetování,” upozornila Pavlína Komínková, ředitelka muzea. Návštěvníci se tak mohou dovědět, kdy bylo objeveno nejstarší tetování, k jakým se používalo účelům a jaký může mít význam pro jeho nositele.

Na výstavě je k vidění také 14 fotografií z projektu Tattoo Names, který na vernisáži osobně představil fotograf, držitel několika ocenění CZECH PRESS PHOTO, František Ortmann. “Tattoo names pro mě znamená cestu k respektu člověka k člověku,” řekl o projektu Ortmann. K fotografiím nakreslil tzv. storyboards Jiří Voky Vokálek. Storyboards jsou komiksem životního příběhu vyfotografovaného člověka a vysvětlením významu jeho tetování. Fotografie Františka Ortmanna můžete vidět i na nosičích českých umělců, například Karla Gotta, Leony Machálkové nebo skupiny Kabát.

Kromě fotografií a panelů se zajímavými informacemi jsou vystaveny také potetované lidské kůže naložené v lihu, které zapůjčil Ústav soudního lékařství, Fakultní nemocnice U sv. Anny. “Potetované kůže slouží ke studijním účelům Masarykově univerzitě v Brně, jejich původ je neznámý, ale z obrázků lze vyčíst životní příběh nebo filozofie jejich nositelů. Z těchto exponátů je vidět, že tetování je nejen na celý život,” uvedla Komínková.

Návštěvníci si mohou na výstavě prohlédnout i pomůcky, které tatéři používají při práci, do muzea je zapůjčilo brněnské studio Our future tattoo. Na vernisáži proběhlo také tetování naživo. Práci tatéra návštěvníkům předvedl Jiří Musil z Blanska: “Na veřejnosti jsem netetoval poprvé, takže jsem nebyl nijak nervózní.”

Výstava je doplněná zajímavým kvízem z oblasti tetování, je k ní připraven animační program pro školy a doplňkový program pro děti, které na výstavu zavítají. Sedmileté Nikolce z Blanska se na vernisáži k výstavě nejvíc líbíla prezentace Františka Ortmana a řekla: “Nejvíc se mi líbil ten pán s vytetovanou kotvou”. Na vernisáži dětem kreslily obrázky naše lektorky. Výstavu je možné navštívit do 18. března 2016.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky