Listy regionů
18Bře/160

Bilance Světového dne ledvin v Nemocnici Blansko

Již sedmým rokem proběhl ve čtvrtek 10.3.2016 v blanenské nemocnici Světový den ledvin. Možnost nechat si bezplatně vyšetřit ledvinné funkce využilo celkem 145 zájemců (46 mužů a 99 žen), u nichž bylo:

* 17 doporučení k podrobnému vyšetření přímo do nefrologické ambulance pro záchyt středně snížené funkce ledvin

* 25 vyšetřených odeslaných k příslušným specialistům (urolog, internista, diabetolog) a praktickým lékařům s normální funkcí ledvin, ale s různými abnormalitami provedeného screeningu v souvislosti s dalšími rizikovými faktory

* 93 doporučení ke sledování praktickým lékařem cestou preventivních kontrol v důsledku rizikových faktorů

* Pouze 10 vyšetřených zájemců z celkového počtu 145 vyšetřených bez patologického nálezu ve skreeningu!

Ledviny jsou životně důležitým orgánem. Selhávání ledvin v počátečním stadiu obvykle nepoznáte. Chronické onemocnění ledvin je postupná ztráta funkce ledvin vedoucí k jejich selhání. To pak může skončit náhradou funkce ledvin v podobě hemodialýzy, peritoneální dialýzy nebo transplantace. Chronické onemocnění ledvin nemusí pacienta bolet. Mezi první projevy patří krev a bílkovina v moči, otoky nohou, únava, vyšší krevní tlak. Včasná diagnóza může pomoci předejít potřebě náhrady funkce ledvin nebo ji výrazně oddálit.

Jménem vedení Nemocnice Blansko patří nefrologickému oddělení Nemocnice Blansko a současně oddělení klinických laboratoří velké poděkování za každoroční realizaci této preventivní akce, díky níž si mohou blanenští obyvatelé nechat bezplatně vyšetřit své ledviny. Každoroční zájem téměř 150 lidí a včasný záchyt snížených funkcí ledvin jsou jasným potvrzením smysluplnosti podobných aktivit.

Bc. Kateřina Ostrá

Tisková mluvčí

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky