Listy regionů
31Bře/160

Keltský telegraf 2016 na Malém Chlumu u Obory

Keltský telegraf, Malý Chlum u Obory, jarní rovnodennost, runy, pokora, úcta ke krajině, vítání jara - takto ve zkratce by se dal charakterizovat magický večer Keltského telegrafu.

Keltové, k nimž se symbolicky vracíme samotným názvem Keltský telegraf, žili v hlubokém souladu s přírodou, kterou uctívali a respektovali. Naší snahou je na jejich tradice navázat a jednou ročně, s příchodem jara a tedy oživením přírody, vzdát předáváním světla hold Zemi a vracet se tak ke svým kořenům.

Již počtvrté jsme na Malém Chlumu u Obory vítali jaro zapálením ohňové vatry. Stalo se tak v sobotu 19. března 2016 ve večerních hodinách a všech 92 účastníků se pro tento večer stali tzv. zemskými čerty.

Světelný signál prochází územím Slovenska, přes Moravu a Čechy, končí v Německu. Pro přijetí a odeslání světelného signálu byla u nás na Malém Chlumu použita jako signální světlo elektrická výbojka 500 W. I přes silný opar na obzoru, jsme kolem 20. hodiny světlo přijali z rozhledny Podvrší ve Vavřinci-Veselici a odeslali jak na rozhlednu v Rudce u Kunštátu, tak na Kozárov.

V průběhu celého večera jsme bubnovali šamanskými bubínky. Po předání světla do Rudky i Kozárova byl Vědmou zahájen keltský rituální obřad PROBUZENÍ. Vědma nejprve poděkovala za odchod Zimy, za to, co již ve svém životě nepotřebujeme, co je minulostí, i za vše, co nás Zima naučila.

Poté následoval rituál s děkovnou obětinou do ohně za nás za všechny – obětovali jsme zrní (hojnost), vonné byliny (zdraví), víno (energie, láska, zdraví), červenou stuhu (pospolitost), přání pro všechny zúčastněné pro celý další rok napsané na kousku dřeva a také symbol zimy, slaměnou Moranu. Toto vše bylo obětováno a zpečetěno ohňovou vatrou.

Pro odvážné zájemce byly připraveny runy, znaky keltské abecedy, které se nyní používají k věštění. Ne všichni si ale přáli vědět, co mohou v blízké budoucnosti očekávat.

Oproti roku 2015 se nám podařilo rozšířit program. V průběhu večera zazněly písně B. Smetany, W. A. Mozarta a jedna lidová. Na závěr přednesl jeden z účastníků svou báseň na oslavu keltského telegrafu. Celá akce se vydařila včetně počasí, protože nám fandil i sv. Josef.

Společným pojítkem byla radost ze sdílení společného zážitku, oslava jara nejen v přírodě ale také v sobě. Keltský telegraf 2016 na Malém Chlumu byl ve znamení dobré nálady, pokory i souznění s přírodou. Na cestě k našim domovům nám kromě baterek také svítily hvězdy i měsíc. Skoro by se dalo říci, že Jaro je na dosah.

Za všechny čertice, čerty i čertíky z Malého Chlumu manželé Eliška + Jiří Havířovi a Jana + Jiří Trubákovi, fotografie Petr Švancara.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky