Listy regionů
8Bře/160

Smích jí provází celým životem a tak ho šíří dál, aneb jak se tváří Sluníčko na hnoji

O víkendu bývá ve školních prostorách většinou hrobové ticho. Toto nepsané pravidlo narušila sobota 5. března 2016, kdy tělocvičnou Základní školy Boskovice zvané Zelená otřásal bujarý smích.

Místní TJ Rytmus uspořádala pro své členy i širokou veřejnost Jógu smíchu s Culíkem. Přítomní si celé dvě hodiny zpříjemnili předpolední čas protažením bránice a přesvědčili se, že smích opravdu léčí.

Akci zahájila předsedkyně TJ Rytmus Věra Opatřilová: „Ať je nám zde společně hezky.“

A co na to Culík – tedy Lucka Lauermanová? „Čeká vás jóga smíchu – tělesné cvičení, které přináší pozitivní účinky smíchu celému vašemu tělu i duši. Jak jsem se ke smíchu dostala? Před šesti lety jsem se stala instruktorkou Jógy smíchu a později v Indii i učitelkou (pozn. v ČR jsou 2), která může školit další instruktory. Jóga smíchu přináší lidem uvolnění od stresu a celkovou pohodu. Je vhodná v podstatě pro každého.“

Lucka Lauermanová prozradila, že Culík (pozn. od culení se) jí doma říkali od dětství a tak jí to i zůstalo. Dále uvedla, že pokud chcete zažívat benefity smíchu, je potřeba se smát alespoň pět minut v kuse, což se v běžném životě povede málokomu. Dá se trénovat například ráno, nebo dojít na smíchovou hodinu. Ideálně doporučuje smát se každý den. Smíchu se věnuje i v rámci doktorského studia. Ve výzkumném objektivu má jógu smíchu seniorů. Prakticky se živý smíchem – jezdí po celé republice za různými věkovými skupinami, firmami, institucemi. Myšlenka Jógy smíchu pochází z Indie, kde ji roku 1995 založil Dr. Madan Kataria. Principem metody je smích bez důvodu, jež přináší mimo jiné uvolnění a nadhled.

Vydařeného, vychechtaného sobotního dopoledne se zúčastnilo více než padesát lidí, všichni odcházeli se smíchem na rtech a z jejich tváří bylo poznat uspokojení.

„V současnosti pracuji na disertační práci, píši články o józe smíchu, připravuji jak instruktorské kurzy, tak veřejné hodiny jógy smíchu“, zakončila sympatická Lucka Lauermanová.

Zbývá poděkovat TJ Rytmus, za trvalé organizování skvělých pohybových aktivit pro všechny generace.

Více informací a kontakt: www.culik.cz

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky