Listy regionů
30Bře/160

Světový den Parkinsonovy nemoci (11.4.2016) v Nemocnici Blansko

Neurologické oddělení Nemocnice Blansko se i letos připojuje k propagaci Světového dne Parkinsonovy nemoci. Tento den připadá na pondělí 11. 4. 2016.

Co je Parkinsonova nemoc?

Parkinsonova nemoc je především neurodegenerativní onemocnění. Jedná se o chronické, nevyléčitelné a invalidizující onemocnění mozku, které se řadí do skupiny nemocí charakteristických především poruchami hybnosti. V České republice může být touto nemocí postiženo až 15 000 lidí. Nejčastěji postihuje lidi ve věku 50-60 let, výjimkou však nejsou ani lidé mladší 40 let.

Jaké jsou příčiny nemoci?

Dnes stále nevíme, co je vlastně příčinou Parkinsonovy nemoci. Jedna z možností ukazuje na genetické predispozice, které v kombinaci s vnějšími vlivy prostředí mohou negativně působit na lidský organismus. Stále však nikdo neodhalil, proč u některých lidí nemoc propukne a u druhých nikoliv.

Je nějaká prevence nemoci? Jelikož není známa příčina vzniku nemoci, tak není možná ani prevence.

Jaké jsou příznaky Parkinsonovy nemoci?

1. Třes (tremor)

2. Svalová ztuhlost (rigidita)

3. Zpomalenost (bradykineze, akineze, hypokineze) - běžné denní činnosti nemocnému Parkinsonovou chorobou trvají déle a vyžadují většího úsilí na jejich dokončení. Těžkosti jsou umocněny, pokud jsou vyžadovány dvě činnosti najednou, jako například chůze provázená se slovní komunikací. Dá se říci, že vykonávání více prací najednou se stává problematické.

4. Poruchy rovnováhy - objevují se hlavně v pozdějších stádiích a vyplývají z držení těla – ohnutá nebo shrbená postava, další specifikum je šouravá chůze, malé krůčky.

Jaká je léčba?

- využití moderních léků – antiparkinsonik

- operace mozku – tzv. hluboká mozková stimulace

- rehabilitace a psychosociální podpora

Podrobnější informace o Parkinsonově chorobě na webových stránkách: www.parkinsonhelp.cz nebo www.iparkinson.cz.

Bc. Kateřina Ostrá

Tisková mluvčí

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky