Listy regionů
3Bře/160

Za časů velké války aneb Nevšední hodina dějepisu

Uprostřed žhavého, nejen teplotou, léta 1914 se ocitli žáci 8. a 9. ročníku ZŠ Boskovice – Zelené (nám.9. května) v pondělí 22. února 2016, kdy školu navštívilo Divadlo historie v pohybu – Exulis Brno se svým představením, které přítomným pomohlo přenést se do počátku 20. století, kdy se Evropa, a vlastně celý svět, potýkal s nejrůznějšími problémy, které brzy přerostly v do té doby největší válečný konflikt.

Říkalo se tehdy, že „Evropou obchází strašidlo“, což výborně doložil svým výkonem jeden z herců, jenž obcházel kolem za velmi hlasité zvukové kulisy a patřičně neurvale přiblížil chování poddůstojníků, kteří měli z chlapců udělat chlapy. Strašidlo války ztělesnil dokonale!

Po „vyhlášení“ manifestu císaře Františka Josefa I. Mým národům se žáci nestačili divit, kolik povelů, příkazů, rozkazů a zmatečných nařízení museli zvládnout vojáci bojující na straně Trojspolku či Trojdohody.

Zdánlivě bezvýznamná potyčka mezi Rakouskem-Uherskem a Srbskem se postupně změnila v zákopovou válku celosvětového rozměru. Vojáci hrdinsky bránili každou píď země. Ale proč a proti komu vlastně? Vždyť na obou stranách byli hlavně lidé usilující o sebeurčení svých národů a pokojný obyčejný život. Německo však mělo své zájmy a šlo si urputně za nimi. Zdálo se, že uspěje.

Po vytvoření československých legií se situace na frontách začala měnit. Boj muže proti muži si mohli vyzkoušet chlapci z publika. A nelitovali. Sklidili potlesk spolužáků, i když celkem nechápali různé povely a proč na ně jejich „nadřízení“ tolik křičí.

Vyrovnaný souboj důstojníků s kordy přinesl další vzrušené okamžiky. Ve chvílích mezi „útoky“ si obecenstvo vyslechlo čtené komentáře se zprávami z bojiště či deníkové zápisky prostých vojáků a vzpomínky přeživších na padlé kamarády.

Setkání bývalých spolužáků, teď válečných protivníků, aby se krátce radostně pozdravili a vzápětí přišli o život, přineslo mladému publiku zamyšlení nad křehkostí našeho bytí.

I toto je tvář 1. světové války! A nejen její! Na jedné straně hrdinství, odvaha a odhodlání. Na straně druhé miliony mrtvých, zmrzačených, nezvěstných.

Uplynulo už více než sto let, ale mnohé situace se nám zdají více než aktuální. Poučí se někdy lidstvo a zanechá zbytečných šarvátek? Nejen v hodinách dějepisu se snažíme, aby dnešní mladá generace na tuto otázku dokázala svým jednáním odpovědět kladně.

Vybráno z bezstarostných ohlasů osmáků a deváťáků:

- Představení se mi líbilo, bylo připraveno zábavnou formou.

- Vše bylo dobře pochopitelné, měli pěkné uniformy.

- Líbilo se mi, že pracovali s diváky.

- Bylo to zajímavé, jiné přiblížení války, než jak se to klasicky učíme.

- Mám z toho dobrý pocit. Ukázali nám, že do války narukovali i malíři, básníci, spisovatelé.

- Líbilo se mi, že spolupracovali i s námi, některé spolužáky zapojili do programu.

- Pokaždé jsem se lekla, když vystřelili z pušky, ale legrační bylo sledovat spolužáky jako vojáky – dobrovolníky.

- Pobavilo mě, jak si vybrali kluky, dávali jim instrukce a oni nevěděli, které je levá a pravá.

Jana Svobodová

ZŠ Boskovice, nám. 9. května

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky