Listy regionů
6Dub/160

Do muzea za Radostí

Čtvrteční odpoledne strávilo v muzeu několik desítek dětí a jejich rodičů. Přišli na vernisáž výstavy Pohádky z Radosti, kterou zahájila Pohádka z kuchyně z repertoáru Divadla Kolárka. Děti si po skončení představení mohly vyrobit jednoduché loutky. V šest hodin byla výstava slavnostně otevřena za doprovodu hudebního programu Základní umělecké školy Blansko. Na vernisáži vystoupila s informacemi o Divadle Radost Eva Janěková, dramaturgyně Radosti.

Návštěvníci výstavy mohou vstoupit do divadelního světa loutkového divadla Radost. Seznámit se s jeho historií, loutkami a divadelními profesemi. Vystaveno je asi 70 loutek z 9 pohádkových inscenací z repertoáru Divadla Radost. “Vybrali jsme různé pohádky, aby byla výstava zajímavá pro starší i mladší děti, chlapce i dívky a aby pohádky byly dětem známé,” uvedla ředitelka Muzea Blanenska, Pavlína Komínková. “Děti se tak mohou setkat s malou mořskou vílou, se Šípkovou Růženkou, se zvířátky, ale také s piráty nebo čerty. Na výstavě jsou k vidění prostorové instalace loutek různých typů, jsou zde marionety, manekýni i maňásci. Loutky jsou zapůjčené z Divadla Radost, kde jsou běžně uloženy v depozitáři nebo vystaveny v divadelním Muzeu loutek v Brně. Loutky jsou v divadle tvořeny podle návrhů výtvarníků v divadelním ateliéru, kde se na jejich výrobě podílí řada lidí, řezbářů a dalších výtvarně zdatných pracovníků. K výrobě se používá řada různých materiálů a výtvarných technik. Paní Janěková na vernisáži vystihla situaci, když uvedla: “Svět divadla je pomíjivý, když loutky dohrají, jsou uloženy v depozitáři a čekají, až se budou moci zase podívat ven, jako třeba na této výstavě.”

Ke každé pohádce je zpracován text doplněný fotografiemi z divadelních představení, dobovými programy nebo scénáři a citacemi. “Textové panely zpracovaly kurátorky našeho muzea na základě studia literatury a ze zdrojů, které nám poskytlo divadlo,” uvedla Komínková. Kromě “pohádkových” panelů výstava obsahuje také informace o historii i současnosti Divadla Radost, zajímavosti z divadelního prostředí, popis různých druhů loutek a obsahu divadelních profesí. Paní Janíčkové, která pravidelně muzeum navštěvuje, se líbilo provedení výstavy. “Výstava je velice rozmanitá, mám divadlo ráda, chodím tam s dětmi a byla jsem i v lodi v Radosti.” Loutkové instalace jsou nachystány tak, aby se navodila atmosféra pohádky. Čtrnáctileté Kateřině se nejvíc líbil Ostrov pokladů, protože je dobrodružný a protože piráti vypadají jako na moři.

Výstava je doplněna zábavným kvízem pro zvídavé návštěvníky. Odpovědi na otázky děti najdou v textech na panelech nebo přímo mezi loutkami. V předsálí výstavní síně se promítá video z divadelních představení i ze zákulisí a zkoušek Divadla Radost. Děti si mohou na výstavě točit ručkami dřevěných hodin a vyzkoušet tak odpočítávání sta let dlouhého spánku Šípkové Růženky.

Výstava potrvá až do 22. června a v průběhu výstavy mohou děti přijít i na divadelní představení. Kromě pohádky z kuchyně bude v muzeu 29. dubna pohádka Jak šlo vejce na vandr, pohádkové představení bude i na muzejní noci 20. května a 17. června proběhne poslední divadelní představení pro děti. K výstavě je připraven zábavný animační program, na který je možné se přihlásit telefonicky nebo emailem. “V rámci animace děti uvidí krátkou klasickou veršovanou pohádku a mohou si samy vyzkoušet, jak se divadlo hraje, protože jsme pro ně v muzeu vyrobili divadlo z lodního kufru,” řekla muzejní pedagožka a výtvarnice Daniela Pietraszová.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky