Listy regionů
3Kvě/160

Sedmé boskovické běhy ve všech směrech rekordní!

V neděli 1. května se v Boskovicích konal již sedmý ročník Boskovických běhů. Spolek „Sportuj s námi“

Připravil tradičně velice pestrý celodenní program pro všechny. Základem jsou samozřejmě běhy – Dětské pro všechny věkové kategorie, Bambasácký lidový běhy na 800 metrů, Zámecký běh na 2,5 kilometru a Běh za sedmizubým hřebenem na 12,5 kilometru.

Pro ty, co neběhají, nabízí projekt „Turisté jdou s námi“ seznámení s tratěmi formou vycházky, při které mohou získat kontrolní kódy a za ně potom unikátní Absolventskou vizitku Boskovických běhů. Této možnosti letos využilo více než 230 zájemců.

V doprovodném programu se letos představily tyto skupiny – na úvod programu domácí Seňorita, uprostřed skupina O5&Radeček a celý den zakončila domácí formace Karlovy hračky. Kromě hudebních skupin se také představil boskovický oddíl aikida, taneční škola Body Rockers a kroužky atletiky a gymnastiky z projektu „Děti sportují s námi“.

Sportovní osobností letošních běhů byli manželé Tomáš a Kateřina Janků. Tomáš Janků byl reprezentantem ve skoku do výšky, Kateřina Baďurová (za svobodna) byla reprezentantkou ve skoku o tyči a před dvěma roky se také stala vítězkou StarDance. Jejich dcery se také zúčastnily dětských běhů.

Oficiálně sedmé Boskovické běhy zahájili členové vedení města Boskovice – starostka Hana Nedomová, místostarostka Jaromíra Vítková a místostarosta Petr Malach – a sportovní patronka Boskovických běhů paní Olga Oldřichová. Jako hosté byli do Boskovic pozváni starosta města Blanska Ivo Polák a místostarosta Jiří Crha. Sportuj s námi totiž pořádá i „Půlmaraton Moravským krasem“, který startuje vždy poslední srpnovou sobotu z Blanska. Pravidelným aktivním účastníkem Boskovických běhů je Stanislav Juránek, náměstek hejtmana JMK.

Sedmé boskovické běhy přinesly téměř u všech běhů s registrací navýšení nejvyššího počtu startujících. Do běhů dětí školou povinných odstartovalo v několika vlnách 307 dětí (loni 259). Nejmenších dětí vyběhlo 120 (loni 111). Bambasácký lidový běh absolvovalo 65 běžců (loni 40).

Zámecký běh si zaběhlo letos 143 běžců (loni 172). Do hlavního Běhu za sedmizubým hřebenem odstartovalo 622 běžců (loni 590). Celkem se sedmých Boskovických běhů zúčastnilo 1 257 běžců, což je o 85 více, než loni.

A kdo byl nejlepší? Vítězem Zámeckého běhu se stal Pavel Dvořák z týmu Biatlon Prostějov, nejlepší ženou byla Andrea Fritzová z Elite sport teamu Boskovice.

V hlavním Běhu za sedmizubým hřebenem naprosto suverénně obhájil své loňské prvenství Jiří Čípa z Bystrého, druhý byl Jiří Petr z Kovalovic a bronzovou medaili celkově a zlatou ve své věkové kategorii získal Daniel Orálek z AC Moravská Slavia Brno. Nejlepší z žen doběhla na 43. místě Marie Delingerová z Fortexu Moravský Beroun, hned za ní druhá nejlepší žena Patricia Puklová z AK Steeple Poprad a třetí ženou v cíli byla Michaela Budišová z Lomnice.

Letos poprvé se běžel Štafetový běh, který byl součástí hlavního závodu. Byly hodnoceny tři kategorie: štafeta muži – vítězi se stali Tomáš Slaný a Ondřej Ševčák, štafeta ženy – vítězkami se staly Kateřina Kamenická a Vendula Kamenická, štafeta mix – vítězi se stali Michaela Budišová a Martin Vodák.

Prestižní se v hlavním běhu stala i kategorie týmů. Letos se jich o prvenství ucházelo celkem patnáct. Nejlepším týmem byl nakonec Elite Sport Boskovice ve složení Vojtěch Grün, Patrik Plhoň, Andrej Fiala a Tomáš Jančík. Na druhém místě skončil „Okresní přebor“ a třetí místo obsadil GIANT Team. Další letošní novinkou bylo vyhlášení nejlepšího ženského týmu. Zvítězil tým RUN MUM.

Za to, že sedmé Boskovické běhy mohly být úspěšné a rekordní patří poděkování všem partnerům Boskovických běhů. Jen díky jim se mohou Boskovické běhy konat, stále se zlepšovat a přivádět stále více dětí i dospělých k běhání. Zvláštní poděkování patří generálnímu partnerovi rodině Mensdorff-Pouilly, hlavním partnerům – MINERVĚ BOSKOVICE, a.s. a společnosti NEWLINE. Významná byla finanční podpora od města Boskovice a Jihomoravského kraje.

Úplně největší poděkování však patří všem, kteří prvního května přišli na Masarykovo náměstí do Boskovic.

Věříme, že se všichni na stejném místě potkáme i v pondělí prvního května 2017.