Listy regionů
31Říj/160

Blanenští cyklotrialisté vyhráli seriál mládeže

Hned tři jezdci blanenského klubu dosáhli na stupně vítězů v celkovém pořadí letošního seriálu Cyklotrialových her mládeže. V nejmladší kategorii promesa zvítězil Václav Kolář, mezi staršími poussiny suverénně kraloval Jiří Sehnal. Bronzovou pozici obsadil ve stejné kategorii Radim Ženatý.

Oba vítěze spojuje kromě triumfu i stejný ročník narození, letos oslavili sedmé narozeniny. Zatímco Kolář závodil v jeho věku odpovídající kategorii promesa (5-8 let), Sehnal si po svém loňském vítězství v promese troufnul již mezi o dva roky starší jezdce v kategorii poussin (9-10 let). A tohoto rozhodnutí nemusí litovat. Talentovaný závodník dokázal porazit své soupeře ve všech pěti soutěžích seriálu. „Trénujeme třikrát až čtyřikrát týdně především v našem trialparku na Sportovním ostrově, během sezony k tomu přibývá prakticky každou sobotu závod“, popisuje přípravu trenér a otec mladého šampiona Jiří Sehnal starší. „Letos jsme se účastnili i několika zahraničních závodů v Rakousku a na Slovensku, to Jirku taky posunulo hodně dopředu, stejně jako soupeření se staršími kluky.“

Cyklotrialové hry mládeže umožňují jezdcům ve věku do šestnácti let připravovat se na soutěže v trialu pod mezinárodní cyklistickou federací UCI. „Pravidla jsou zde přísnější než v biketrialu a je zde mnohem větší konkurence, zejména v dospělých kategoriích. Pokud se chceme vrátit do světové špičky, musí se naši jezdci s UCI trialem seznamovat v co nejmladším věku“, přibližuje význam českého mládežnického seriálu trenér Sehnal. Z klubu ÚAMK Biketrial Blansko se letos do Her zapojilo šestnáct dětí.

Blanenský oddíl během své dvacetileté historie vychoval řadu špičkových jezdců. Úspěchy sbírali v minulosti zejména v biketrialu, disciplíně patřící pod federaci BIU. V této disciplíně již několik let kraluje České republice i světu další z jezdců klubu, Václav Kolář – jmenovec v úvodu zmíněného mladičkého šampiona. Pětadvacetiletý Kolář získal v biketrialu celkem devět titulů mistra světa, z toho poslední tři v nejvyšší kategorii elite. Souběžně s biketrialem se Václav Kolář věnuje již osm let i UCI trialu (cyklotrialu), kde jeho největším úspěchem zatím zůstává čtvrté místo z mistrovství světa 2013 v Jihoafrické republice. Letos vyhrál doma v kategorii elite 20“ Český pohár i Mistrovství ČR, na mezinárodních závodech pravidelně končil v semifinále.

mlade-nadeje

Celkové výsledky seriálu Cyklotrialové hry mládeže 2016:

promesa (5-8 let) 1. Václav Kolář (ÚAMK Biketrial Blansko), 2. Štěpánka Mudrychová (ÚAMK Biketrial Znojmo), 3. Alžběta Vaněčková (DDM Veselí nad Moravou) | poussin (9-10 let) 1. Jiří Sehnal (ÚAMK Biketrial Blansko), 2. Jakub Kalaš (Trial klub Mraveniště), 3. Radim Ženatý (ÚAMK Biketrial Blansko) | benjamin (11-12 let) 1. Dominik Sabáček (ÚAMK Mladost Hodonín), 2. Martin Damborský (ÚAMK Staré Brno), 3. Vojtěch Kalaš (Trial klub Mraveniště) | minime (13-14 let) 1. Tomáš Vepřek (ÚAMK Biketrial klub Olomouc), 2. Petr Mokrý (ÚAMK Hamry nad Sázavou), 3. René Vymětal (ÚAMK Biketrial Znojmo) | girls (9-16 let) 1. Alžběta Pečínková (ÚAMK Hamry nad Sázavou), 2. Denisa Pecháčková (ÚAMK Cyklo-trial Střední Čechy), 3. Eliška Hříbková (Trial klub Mraveniště) | cadet (15-16 let) 1. Marek Pochtiol (Trial Žižkovo Pole), 2. Adam Kosík (ÚAMK Staré Brno), 3. Marek Šiller (ÚAMK Hamry nad Sázavou)

Autor redakce