Listy regionů
21Říj/160

HALASŮV KUNŠTÁT BUDE LETOS PATŘIT ŽENÁM

Každým rokem se v měsíci říjnu v Kunštátě setkávají příznivci a milovníci literatury a zejména poezie. Důvodem je vzpomínka na narození a současně i úmrtí básníka Františka Halase. Již po osmačtyřicáté se tak bude konat i Halasův Kunštát, sled několika literárních akcí pořádaných právě na počest básníkova působení v tomto kraji.

V sobotu 22. října se v 15 hodin v Kulturním domě v Rozseči představí se svými uměleckými programy žáci malotřídních škol z Černovic, Křetína, Nýrova, Prosetína, Rozseče a Sulíkova v rámci (po letech obnovené) Halasovy dětské Rozseče.

Další akce budou následovat v sobotu 29. října.

V 16 hodin promluví u hrobu Františka Halase na kunštátském hřbitově Jaromír Typlt, spisovatel, esejista, performer, výtvarný kurátor, držitel ceny Jiřího Ortena a letošní host Halasova Kunštátu.

V 17 hodin se v Kulturním domě v Kunštátě uskuteční veřejnosti otevřené setkání s finalisty Literární soutěže Františka Halase. Finalisté si budou moci pohovořit s Jaromírem Typltem. Loňskou laureátku Literární soutěže Františka Halase, Kláru Goldstein, si veřejnost bude moci poslechnout při autorském čtení z nové sbírky Milíře.

Vše vyvrcholí v 19 hodin literárním večerem. Dramaturgie se letos ujal Aleš Kubík, jehož slovy je charakterizován výběr textů:

„Tematicky bude tentokrát večer věnován přece jen o trochu víc ženám, jednak pro krásu české poezie věnované právě něžnému pohlaví (zazní verše Františka Halase a Vítězslava Nezvala), jednak proto, že rok 2016 byl vyhlášen Evropským rokem proti násilí na dívkách a ženách (o mnohdy nelehkém ženském osudu tak budou vypovídat texty ze staré čínské poezie, od Josefa Svatopluka Machara, Eve Enslerové, Jojo Moyesové a Michaela Webera).“

Součástí večera bude i vyhodnocení 44. ročníku Literání souteže Františka Halase spojené s uvedením básnické prvotiny „Rhizomy“ Marka Torčíka.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky