Listy regionů
6Čvn/170

Boskovické vodárny provedli cyklisty Lysickem ke Krkaté Babě

Vodárenská, akciová společnost divize Boskovice uspořádala v sobotu 13. května 2017 cyklistickou vyjížďku nazvanou LYSICKEM KE „KRKATÉ BÁBĚ“, která se jela jako šestý díl seriálu Na kole za vodou. A tento slogan se splnil doslova.

Zahájení vyjížďky proběhlo po deváté hodině na koupališti v Lysicích a zájem byl vskutku veliký – registrovalo se 110 účastníků. Urazili jsme jen pár desítek metrů kolem Lysického potoka a již jsme zastavovali k odbornému výkladu u prvního vodárenského objektu – zámeckého vodního zdroje Lysice. Po projetí pod zaniklým hradem Rychvald jsme vystoupali na Štěchov, sjeli do Lačnova a polními cestami se spustili k vodojemu nad Žerůtkami a po prohlídce vodárny jsme lesem pokračovali k vodnímu zdroji Dlouhá Lhota v údolí Býkovky. Následně jsme vystoupali k vodojemu s úpravnou vody u Dlouhé Lhoty.

Zde byla také prohlídka vodárenského zařízení a občerstvovací stanice. Limonády, pivo, čaj, jointové nápoje, tatranky a koláčky – po těch se jen zaprášilo. Dalším cílem byla čerpací stanice Brťov – Jeneč a pak se již táhl dlouhý had cyklistů po tzv. magistrále družby nad Lubě, k vodojemu, další zastávce. Údolím říčky Lubě jsme se dostali k přírodní památce Krkatá Baba, zvláštní skále z červených permských slepenců nad níž měla vést německá průběžná dálnice Vratislav – Vídeň. A podél Malolhotského potoka do Malé Lhoty k vodojemu za kapličkou sv. Anny. Odtud přes les kolem hájenky Na Lhotkách k vodárně u Zeleného kříže u staré státní silnice pod Černou Horou. Tady byla u jediné artézské studny na trase další občerstvovna. Další zastávkou byla čerpací stanice Černá Hora – severní portál. Zde jsme kromě rozměrných armatur nahlédli také do ražené štoly II. březovského vodovodu dlouhé téměř tři kilometry. Tudy, pod rozvodnicí Svratky a Svitavy, protéká litinovými troubami množství kvalitní vody z prameniště u Březové nad Svitavou pro město Brno. Tady se doslova naplnilo motto akce – Na kole za vodou. Po dvou krátkých dešťových přeháňkách v úseku Krkatá Baba – Černá Hora, přišla prudká bouřka, takže jsme byli rádi, že jsme se mohli schovat ve vodovodním tunelu.

Z Míranky jsme údolím Býkovky dojeli do Býkovic a cestou ještě prozkoumali vodní zdroje, studny pro obec Brťov – Jeneč. Z Býkovic to šlo již rychle. Podél tělesa nedálnice Vratislav – Vídeň až k dálničnímu deskovému mostu přes potok Lysičku a polní cestu, a po ní do čistírny odpadních vod Lysice. Odtud přes městečko do výchozího bodu vyjížďky, lysickému koupališti. Po 43 kilometrech převážně pohodovým terénem jsme vyjížďku zakončili. Téměř u všech vodárenských objektů vykonali vodaři odborný výklad a od každého typu jsme prohlédli alespoň jeden objekt. Majitelem vodárenských zařízení – studní, vodojemů, potrubí a čističek je Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí a také některé obce, zatímco provozovatelem je Vodárenská akciová společnost. V cíli bylo občerstvení, jídlo a nápoj pro každého účastníka a test. Ze správných odpovědí kvízu byli vylosováni výherci hodnotných cen. Osvěta v oblasti vodního hospodářství je hodně zapotřebí, třeba i proto, aby si odběratelé nespojovali dodávku vody pouze s konečnou fakturou, ale že je potřeba udělat mnohé, aby se kvalitní voda dostala v dostatečném množství, až k zákazníkovi, do našich kohoutků. Nezbývá, než poděkovat za skvěle organizačně zvládnutou a připravenou akci a těšit se na další vyjížďku na kole za vodou.

Jiří Vymětalík

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky