Kořenecké slavnosti

Dva roky uplynully  tak rychle,jako kdysi rychle tekla voda v našem potoce . Je sobota  24.6.  a naší vesničkou se rozešel průvod folklorních souborů ve svých krojích a mířil pod větrný mlýn do přírodního anfiteátru. Zde na účinkující čekalo přes 500 diváků . V hledišti bylo opravdu zaplněno každé místečko a vůbec nikomu nevadilo veliké horko.

Celé odpolední klání zahájil náš  starosta, pan  Miroslav Zemánek a seznámil diváky s programem .Krátce promluvila senátorka,paní Jaroslava Vítková,starostka Boskovic ,paní Hana Nedomová a  starosta Benešova ,pan Antonín Rus .Pak již dostala slovo hlavní uvaděčka ,paní Anežka Přikrylová . Právě ona divákům krátce přiblížila jednotlivé soubory .Byly to soubor Kořeňáček , Kořeňák , Borověnka, Velen,  Skaláček, Křenovák, Malý a Velký Kosíř. Všechny soubory měly opravdu hezké vystoupení. Spousta diváků si s nimi i zazpívalo.

Na krojích je  ještě i dnes  znát bohatost kraje, z krerého pochází .Čím byl kroj parádnější a bohatě vyšívaný, tím byl kraj bohatší.  Přesto, že Kořenec patří k těm méně bohatým a je u nás „konec chleba a začátek kamení“ , nikdo neměl nouzi. Jídla i pití bylo dostatek. Na své si jistě přišli i drobní řemeslníci. Přivezli  keramiku, košíky, šperky, výrobky z ovčí vlny a spoustu jiných věcí, které bylo možno si zakoupit .

Po vystoupení hrála k tanci a poslechu Holóbkova mozeka až do časného rána.Rovněž byl přístupný větrný mlýn. Pan mlynář umožnil zvědavcům nahlédnout do každého „koutku“ kruhové stavby .
Otevřeno bylo i muzeum s Retro výstavou zaměřenou na ohlédnutí do 60.-80. let 20.století.

Myslím, že byli všichni spokojení. Akce se vydařila a rozhodně patří díky nejen účinkujícím ,ale i lidem,kteří se ve svém volném čase  na veškeré přípravě a průběhu celého dne podíleli

Foto a text: manželé Jitka a Miloslav Svobodovi

Příspěvek byl publikován v rubrice Boskovice se štítky , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *