Listy regionů
4Čvc/170

Výstava: Mincovní poklady na Hedvábné stezce

Stovky mincí, z nichž některé jsou staré i více než dva tisíce let, nyní mohou v Blansku obdivovat milovníci historie, tajemna i hledači pokladů. V Muzeu Blanenska jsou od čtvrteční vernisáže výstavy Mincovní poklady na Hedvábné cestě k vidění platidla, která používali obchodníci na legendární spojnici Evropy s Dálným Východem. Návštěvníci mají vůbec poprvé možnost obdivovat unikátní sbírku hned desítky pokladů, jejichž majiteli byli nejčastěji obchodníci putující po vyhlášené euroasijské „dálnici“ v průběhu celkem čtrnácti století.

Speciální pancéřované vitríny, které muzeum používá kvůli vysoké hodnotě pokladů, obsahují platidla z Dálného Východu i Střední Asie náležející starodávným Římanům, Řekům, uctívačům ohně Sásánovcům i mince, s nimiž až do 13., století platili Turci nebo Mongolové.

„K vidění je zde například poklad padesáti stříbrných drachem ražených jménem baktrijského krále Aza II., který byl podle legendy jedním z biblických Tří králů, kvalitní stříbrné drachmy ražené jménem krále Bílých Hunů Napki Malky, velmi vzácná stříbrná drachma nesoucí trojjazyčnou legendu, raritní zlaté dináry nebo třeba prvotřídně zachované stříbrné dirhamy ražené jménem několika panovníků sásánovské dynastie,“ přiblížil autor výstavy, historik David Majer.

Kromě historických mincí výstava nabízí i další exponáty vztahující se k Hedvábné stezce, například válečnické prsteny vyrobené zřejmě z roztavených antických mincí, ukázky seldžukovské keramiky, zbraně, které používali kočovní jezdci, například zvláštní mongolský biják nebo třeba flakóny na vonné esence.

„Formou výstavy se pokoušíme návštěvníkům přiblížit tajemné a atraktivní téma, které tak trochu vybočuje z klasické nabídky regionálních témat. Tajemstvím opředené poklady doplněné o informace o jejich původu a dobových souvislostech, to je něco, co zajímá každého. S jejich pomocí ale chceme více představit barevnou a voňavou historii Orientu a to, co s ním souvisí. Ve třech místnostech tu lze projít čtrnácti stoletími světových dějin,“ uvedla ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Mincovní poklady totiž doplňují barevné rekonstrukce starověkých i středověkých sídel, ukázky vybavení dobových válečníků i další informace vztahující se k obchodování jako takovému.

„Hlavní větve starobylé Hedvábné cesty měří mnoho tisíc kilometrů, stezka ale byla systémem stále se obměňujících tras a cest, po kterých se převáželo nejen hedvábí, ale i spousta dalšího zboží. I když tyto cesty sloužily primárně obchodu, propojovaly se díky nim i různé světové kultury, předávaly se nápady, nové technologie, náboženství, dokonce i nemoci a geny. I proto je tato rozvětvená síť de facto synonymem pro dějiny světa,“ doplnil David Majer.

Vernisáž, kterou doplnilo vystoupení břišní tanečnice i komentovaná prohlídka výstavy, nabídla také speciální program pro děti - workshop, v němž nejmenší návštěvníci navrhovali vlastní platidlo. Ten bude muzeum v září nabízet i školákům. „Ve vzdělávacím programu se školáci v září dozvědí o obchodu na Hedvábné stezce i jeho souvislostech a různých platidlech, která se kromě mincí používala.

Výstava potrvá do 24. září.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky