Listy regionů
12Říj/170

Novinka na kožní ambulanci Nemocnice Blansko – nový DERMATOSKOP

Na světě pravděpodobně neexistuje člověk, který by na kůži neměl ani jedno mateřské znaménko. Ať už Vás Vaše znaménka provází od narození nebo se objeví v průběhu života, je dobré mít je pod kontrolou. Mohou být i varovným signálem. Maligní melanom, tedy rakovina kůže, je jedním z nejzhoubnějších nádorů. Bohužel je stále častěji diagnostikován i u mladých lidí. Na toto onemocnění v ČR ročně zemře asi 300 lidí. Narůstá četnost především ve skupině žen do třiceti let.

Prevence je v tomto případě efektivní ochranou. Pravidelné kontroly pigmentových znamének mohou problém odhalit včas a pomocí následného chirurgického zákroku předejít větším komplikacím a následkům. Na pozoru je potřeba mít se především v případě, když znaménko začne měnit svoji velikost, tvar nebo barvu, nebo začne svědit. Samozřejmě nemusí jít vždy o závažné onemocnění, je ale nutné vyšetření lékařem.

Lze říci, že zkušený dermatolog má znaménka „v oku“ a dokáže na první pohled říci, zda je znaménko podezřelé. Při základním vyšetření, které je hrazené ze zdravotního pojištění, je mu pomocníkem lupa a ruční dermatoskop, který dokáže obraz zvětšit až 20x.

Kožní oddělení Nemocnice Blansko se snaží zajistit větší bezpečí pro svoje pacienty. Nově nabízíme možnost vyšetření digitálním dermatoskopem Dermogenius Ultra. Pomocí digitálního dermatoskopu může lékař rychle a navíc velmi spolehlivě analyzovat a dlouhodobě sledovat vývoj a případné změny znamének na těle pacienta. Přístroj znaménko nasnímá do počítače, umožní jeho zvětšení až 100x, obraz vyhodnotí a archivuje. Uchované obrazy je možné kdykoliv porovnat v čase a vyhodnotit případné změny. Vyšetření digitálním dermatoskopem nebolí a je neinvazivní, umožňuje tedy vyšetření všech pacientů včetně těhotných žen a dětí.

Tato analýza pomáhá lékařům v rozhodování, co s pigmentovým znaménkem udělat. Zjednoduší otázku, zda jej ponechat, či odstranit. Výhodou je pro pacienty nemocnice Blansko i návaznost v řešení, pokud se objeví problém a pacient musí podstoupit zákrok. Většině pacientů nabídneme odstranění podezřelého útvaru na kožním oddělení u stejného lékaře, který provedl diagnostiku. Složitější zákroky předáme chirurgii. V případě nutnosti je dostupný i onkolog, jehož ambulance je umístěna v rámci kožního oddělení.

Základní vyšetření digitálním dermatoskopem stojí 500,- Kč. Lze uplatnit příspěvek od zdravotních pojišťoven v rámci preventivních programů. Je vhodné si zjistit podmínky úhrady na webových stránkách dané zdravotní pojišťovny.

Rozhodně neplatí, že každé znaménko se musí vyšetřit digitálním dermatoskopem, lékař při vyšetření zhodnotí stav znamének a vybere ta riziková. U mnohočetných znamének závisí cena vyšetření na celkovém počtu vyšetřených znamének.

Vyšetření je vhodné podstoupit 1x ročně jako prevenci, eventuálně dříve, pokud sami pozorujete změny – znaménko se zvětšilo do plochy, změnilo barvu, ztmavlo, začalo se vyvyšovat, je větší než 5 mm, krvácelo, svědí, je podrážděné, či vzniklo po 35. roce věku. Vyšetření je zvláště vhodné pro osoby se zvýšeným rizikem rakoviny kůže, to jsou lidé se světlou kůží a přítomností pih, s větším množstvím mateřských znamének, lidé, v jejichž rodině se melanom vyskytl, kteří se v dětství opakovaně spálili a kteří pravidelně tráví dovolenou u jižních moří nebo blízko rovníku.

Další informace najdete na webových stránkách: http://www.nemobk.cz/kozni.html.

Objednat k vyšetření se můžete na recepci tel. 516 838 365 nebo osobně – lůžková část Nemocnice Blansko, 4. patro.

MUDr. Vladimíra Danihelková, MBA                                 Bc. Kateřina Ostrá    

      ředitelka Nemocnice Blansko                                            tisková mluvčí

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky