Listy regionů
6Lis/170

Arboretum Šmelcovna Boskovice zve na Dny adventní vazby

V době, kdy vyjde tento článek, budou již brány Arboreta Šmelcovna pro veřejnost uzavřeny. Tak jako každý rok bylo arboretum, včetně prodejny, otevřeno od 15. března do 15. listopadu. Majitele arboreta, pana Mariana Janků, jsem se zeptal:

Pane Janků, chystáte po uzavření arboreta ještě nějakou akci?
Ano, rád bych pozval všechny zájemce na Dny adventní vazby. Tuto akci zahájíme ve čtvrtek 23. a ukončíme v sobotu 25. listopadu. V tyto dny od 10 do 18 hodin bude v prostorách na Dvou dvorech připraven materiál pro výrobu vánočních ozdob, adventních věnců a vlastně čehokoliv, co umožní fantazie tvůrců. V této činnosti návštěvníkům rádi pomohou naši zaměstnanci s letitou praxí a zkušená aranžérka. Dny adventní vazby neumožňují návštěvníkům jen výrobu věnečků a možnost nákupu svíček či adventních dekorací, ale také dodají inspiraci k vytvoření sváteční výzdoby. Předvánoční atmosféru zpříjemníme teplým občerstvením.

Jak hodnotíte letošní končící sezonu?

Rozhodující je spokojenost a nárůst počtu návštěvníků arboreta; podle ohlasů, které jsem zaznamenal, bylo hodně těch, kteří naše úsilí o vytvoření přátelského prostředí v krásné přírodě chválili. Z mého pohledu se nám podařilo splnit všechna předsevzetí a úkoly, které jsme si na jaře dali. Zmíním vybudování skleníku, dalších laviček v areálu a zastřešeného prostoru pro občerstvení na Dvou dvorech. Díky tomu jsme mohli rozšířit služby hostům a zpříjemnit jim jejich návštěvu i při kulturních programech, které jsme pořádali jak pro děti, tak i pro dospělé.
Největší akce se konaly na podzim...
Ano, v říjnu to bylo Dýňování a následovala Výstava ovoce a okrasných rostlin. Dýňování byla jednodenní akce, která v sobotu 7. října přilákala velký počet hostů. Děti vyřezávaly z dýní vlastní díla a měli možnost svou tvorbu přihlásit do soutěže  „O nejkrásnější dýni‟. O pořadí hlasovali hosté výstavy konané o týden později s tímto výsledkem:
1. místo Veronika + Karolína Kalasová, 2. místo Pavel Janků a 3. místo Marcela Procházková.
K úspěchu akce přispěli také studenti maturitního oboru Hotelnictví z Vyšší a střední školy na ulici Hybešova v Boskovicích, kteří pod vedením Ing. Petra Šafránka, DiS., nabízeli ochutnávky specialit připravených z dýní a předváděli také dekorativní úpravy dýní. Touto cestou jim chci poděkovat za spolupráci, stejně jako pracovnicím Střediska volného času v Boskovicích.

Výstavu ovoce a okrasných rostlin jsme zahájili v pátek 13. října se starostkou města Boskovice Bc. Hanou Nedomovou. Za vystavovatele byli přítomni předseda ZEAS Lysice, a.s., Ing. Jiří Šafář a předseda územního sdružení Svazu zahrádkářů pan Ladislav Nezval. Zahájení bylo spojeno s oslavou Dne seniorů, pro které byla zajištěna bezplatná přeprava z centra Boskovic. K příjemné náladě přispěla degustace pálenek a moštů Palírny Boskovice, k poslechu zahrála dechová hudba Boskověnka. Opět zde své aranžérské umění předváděli studenti ze školy z ulice Hybešova.
Další poděkování patří žákům třídy 9.A základní školy na náměstí 9. května, kteří pod vedením učitelky paní Mgr. Jany Šafránkové nám pomohli s úklidem arboreta před zahájením výstavy. Velké díky za zabezpečení průběhu všech akcí patří také všem zaměstnancům Arboreta Šmelcovna.

Arboretum bude pro veřejnost otevřeno opět v březnu?

Ano, od 15. března přivítáme návštěvníky jak v arboretu, tak i v naší prodejně. Teď nás čeká zazimování areálu, příprava na příští sezonu a údržba všeho zařízení. Již nyní je možno objednat pro příští rok projekci a realizaci sadovnických úprav a celoroční údržbu veřejné i soukromé zeleně. Zájemci získají další informace na našich stránkách www.smelcovna.cz, případně nás mohou kontaktovat na telefonu 737 475 290 nebo emailem: arboretum@smelcovna.cz.

Pane Janků, děkuji za informace.

Petr Hanáček

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky