Listy regionů
4Pro/170

Mladý vědec z Gymnázia Blansko píše jako brigádu učebnici chemie

Jmenuje se Pavel Věžník a je studentem 7. ročníku (septimy) Gymnázia Blansko. Jeho největší zálibou je chemie.

Že teenagery zabaví v jejich volném čase moderní hudba, filmy, bojová umění, sport nebo parta kamarádů, nikoho asi nepřekvapí, ale chemie?

Věda mě baví obecně, protože díky ní chápu svět kolem sebe. Věda mě bavila již v dětství.  Nikdy jsem nechtěl být astronaut, chtěl jsem být ten, kdo vesmírnou loď vynalezl. Nad rámec školního učiva se chemii věnuji teprve třetím rokem. Za tu dobu jsem se toho hodně naučil, poznal jsem nové lidi a občas jsem i v něčem uspěl. Za jeden ze svých největších úspěchů považuji Chemickou olympiádu kategorie A v minulém školním roce. Kategorie A je určena pro studenty posledních dvou ročníků středních škol, soutěžil jsem tedy se studenty o rok až dva staršími, než jsem byl v té době já.

To jsi musel být ve velké nevýhodě.

Přesto se mi povedlo vyhrát krajské kolo. V národním kole se mi „moc nedařilo“ a umístil jsem se na 17. místě. Dostal jsem se na Teoretické výběrové soustředění na mezinárodní kolo chemické olympiády. Každý den nás čekaly dvě tříhodinové přednášky, na konci každé z nich následoval test na dané téma a jednotlivé testy jsme dělali ještě jednou na konci soustředění. Hodně jsem se toho na přednáškách naučil. Body z výběrového soustředění se průměrovaly s body z národního kola a já jsem se umístil na 13. místě. To bohužel nestačilo na postup na Praktické výběrové soustředění na mezinárodní kolo, ale byla to cenná zkušenost.

Jaké sis stanovil  ,,chemické“ cíle?

Mým cílem do maturity je dostat se na mezinárodní kolo Chemické olympiády.  Vyhrál jsem také krajské kolo Chemické olympiády kategorie B (pro 2. a 3. ročník střední školy). V kategorii B se bohužel dále nepostupuje.

Co dělá nadaný chemik o prázdninách?

O prázdninách jsem začal navštěvovat laboratoř na Masarykově univerzitě, kde se podílím na výzkumu. Jedná se o totální syntézu organických molekul, o kterých doufáme, že by z nich mohly být léky. Práci v laboratoři jsem se naučil díky soustředěním a díky tomu, že se mi naskytla možnost navštěvovat laboratorní praktika chemické syntézy na Masarykově univerzitě. Jedná se o předmět pro studenty bakalářského studia na vysoké škole. Pravidelně se také o prázdninách zúčastňuji mnohých chemických soustředění.

Znamená to tedy, že jsi-li aktivní během prázdnin, můžeš pak v průběhu školního roku zahálet?

Vedení naší školy mi v mých aktivitách vychází vstříc, umožnilo mi díky částečnému individuálnímu studijnímu plánu navštěvovat laboratoř, kde se podílím na výzkumu, i během školního roku. Na základě výzkumu chci napsat práci, se kterou se přihlásím do soutěže SOČ (středoškolská odborná činnost). Škola mě podporuje a nemám problém zúčastňovat se v průběhu školního roku různých přednášek a exkurzí a neustále si tak prohlubovat své znalosti chemie. Při mých mimoškolních aktivitách mě velmi podporuje i můj nynější učitel chemie, Mgr. Ivo Grim.

Kdy jsi objevil v sobě pozitivní přístup k náročnému vědeckému oboru, jakým chemie pro mnohé z nás bezpochyby je?

Můj zájem o chemii se vyvíjel postupně. Ze začátku pro mě chemie byla pouze dalším vyučovacím předmětem. Ve čtvrtém ročníku studia mi má tehdejší vyučující paní RNDr. Lenka Adlerová navrhla, abych se přihlásil na Letní chemické soustředění (LCHS). Něco takového mě ani nenapadlo, ale ta projevená důvěra mě přesvědčila. Rozhodl jsem se zúčastnit a dva týdny prožité na LCHS mi změnily život. Poznal jsem nové lidi, kteří mě motivovali. Nejvýznamněji vedoucí LCHS Radek Matuška, který mě toho hodně naučil a přesvědčil mě, abych řešil Chemickou olympiádu kategorii A, i když je určena starším, než jsem byl já. Radek mě podporuje ve studiu chemie i dnes. Na LCHS jsem získal v chemii základní přehled, na kterém se dalo dál stavět. Řešil jsem chemickou olympiádu kategorie C (pro 1. a 2. ročník středních škol) a umístil jsem se v kraji na 6. místě. Díky tomu jsem se dostal na Letní odborné soustředění mladých chemiků a biologů v Běstvině. Toto soustředění považuji za nejprestižnější chemické soustředění v Česku. Je možné se jej zúčastnit jen na základě výsledků v krajském kole olympiády a oddíly jsou utvořeny na základě kategorie olympiády. V dalším roce jsem se na něj dostal díky úspěchu v kategorii A. Za celou dobu jsem se zúčastnil velkého množství exkurzní, přednášek a soutěží. Zpaměti je ani nedokážu všechny vyjmenovat.

Jaké aktivity tě zaměstnávají v současnosti?

V tuto chvíli se kromě jiného připravuji na chemickou olympiádu kategorie A, řeším ViBuCh (Vzdělávací ikurz pro budoucí chemiky) a jako brigádu píši učebnici chemie pro střední školy. Možná jste již slyšeli o Matice pro spolužáky, nyní se pracuje i na učebnici chemie, na které se podílím. Je to pro mě zase něco nového. Už teď plánuji studovat vysokou školu, s Masarykovou univerzitou mám již dost zkušeností a znám to tam. S největší pravděpodobností budu studovat obor Chemie. Nejsem ale naprosto rozhodnut, přemýšlím ještě o VŠCHT, která je více technicky zaměřena. Ale na toto rozhodnutí je ještě čas.

Odfiltruješ občas od svých chemických vzorečků například posezení s kamarády?

Chemie mi zabírá velkou část volného času, ale na své kamarády si ho vždy rád udělám. Kromě toho potřebuji odjakživa vybít přebytečnou energii, proto jsem dříve chodil do několika bojových sportů, k čemuž bych se rád vrátil. Momentálně chodím do posilovny a dost mi to pomáhá.

Nadace Unipetrol rozdělila mezi 22 středoškolských a 18 vysokoškolských studentů přírodovědných a technických oborů stipendia v celkové hodnotě 1 520 000 korun. O stipendia nadace se ucházelo 81 studentů středních a vysokých škol z celé České republiky.

Jaký je to pocit být mezi těmi vybranými?

Samozřejmě jsem velmi rád, že patřím k oceněným studentům. Slavnostní předávání stipendií v Litvínově jsem si opravdu užil. Také jsem na základě testů a pohovoru u psychologů dostal PPNS (podporu pro nadané studenty) od JCMM (Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu). Velmi mi to pomůže v budoucím samovzdělávání. Nyní se chci dále rozvíjet také ve fyzice, matematice a programování. To mě obohatí jak v chemii, tak v celkovém pochopení světa kolem sebe.

Děkuji, Pavle, za rozhovor a přeji mnoho dalších chemických i osobních úspěchů.

Rozhovor připravila Jana Žilková

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky