Listy regionů
5Led/180

OLOMOUCKÉ TVARŮŽKY

Ženy z místního spolku na Suchém pořádají různé akce, výlety a také zájezdy. V sobotu 9. 12. 2017 se vypravily do muzea tvarůžek v Lošticích. Muzeum je přímo na náměstí v původní budově. Dnes perfektně zrekonstruované. Dokonce získalo ocenění. Historie se zde potkává s nejmodernější technikou určenou k výkladu a poznávání zábavnou formou.

První písemná zmínka o tomto sýru s typickým odérem pochází z 15. Století. Průmyslově ho začal vyrábět pan Alois Wessels právě v budově dnešního muzea. Na obalech tvarůžek můžeme najít jeho iniciály A. W. Představte si, že od onoho roku 1876 se tvarůžky vyrábí nepřetržitě! V současnosti se jich vyrobí 2 000 tun ročně. Je to jediný český sýr, který má chráněné zeměpisné označení.

Průvodkyně v muzeu oplývala znalostmi a vtipem. Výklad od domácí výroby až po průmyslovou výrobu byl poutavý. Bylo možné si osahat nářadí a stroje. Vyzkoušet si šlapání v díži. Na monitoru se vám pak ukázal čas a výdělek. Zajímavá byla mapa a místa kde se sýr vyráběl a kam se vyvážel. Stejně jako historie firmy jak se generačně dědila. Zajímavá byla kancelář pana Wesselse. Součástí muzea je i kinosál. Zde byl promítnut film o vzniku Tvarůžek. Velmi důvtipně jej udělaly filmové ateliéry Zlín.

Smích neustával v části muzea, kde se mohl každý navléknout do historických zástěr a čepců k vyfotografování. Zaujaly také tvarůžkové recepty. Prohlídka byla zakončena v podnikové prodejně. Nakonec následovala ještě návštěva tvarůžkové cukrárny. Od voňavého sýra se loučí Vladimír Ševčík.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky