Listy regionů
31Kvě/180

15. ročník cyklovýletu obce Šebetov: Oranžová zaplavila Mácháč

Zní to neuvěřitelně, ale je to už 15 let, co starosta Šebetova Zdeněk Čížek poprvé vylákal Šebeťáky na cyklistický víkend za hranice Malé Hané. Letošní půlkulaté výročí zavedlo cyklisty o víkendu 19. a 20. května do vzdálenějšího oblíbeného letoviska. Doksy, Máchovo jezero a celé okolí zářily oranžově. Taková byla totiž barva triček s vtipným potiskem, ve kterých se 96 cyklistů vydalo nejprve vlaky a posléze na kolech na různě obtížné cyklotrasy. Kola a zavazadla přepravily do cílové stanice nákladní auto a asistenční vozidlo. Každý si našel trasu, která odpovídala jeho schopnostem a věku a vyrazilo se. Věkové složení bylo opravdu různorodé: od jednoho roku do 71 let.

Pro ty, kteří se chtěli seznámit s městem a jeho zajímavostmi, se nabízela spousta možností: muzeum Čtyřlístek, muzeum Karla Hynka Máchy, zámecký park, malý ZOOpark Berousek. 
Hlavní akcí tohoto víkendu v Doksech bylo "Otevírání jezera". Akce probíhala na hlavní pláži a byla skvělým zpestřením výletu. Tradičního zahájení letní sezony na Máchově jezeře, letos ve znamení vodníků a vodnic, se zúčastnily davy lidí a cyklisté v oranžovém zde doslova zářili. Na akci vystoupili mimo jiné Milan Drobný s kapelou, několik tanečních skupin, vodnické divadlo a tečkou za báječným odpolednem byl koncert kapely O5 a Radeček. Hoši z kapely se s námi po koncertě ochotně vyfotografovali. V provozu byla také lodní doprava s okružními plavbami.           
Následná cesta do kempu, který byl na protější straně jezera, byla též velmi zajímavá. Předvoj se vydal zkratkou, patrně se držel rčení: „Je to sice dál, ale horší cesta“ a ostatní ho poslušně následovali v obavách, že by se mohli ztratit. V lese jsme zjistili, že písek na plážích Mácháče není navezený. Kola se bořila, ale drželi jsme se statečně a kemp jsme našli ještě za světla. Večerní skvělá zábava u táboráku u piva a opékaných klobás se zpěvem a za doprovodu kytary odehnala nejen zloděje kol, ale i obtížný hmyz. Na palandách v chatkách jsme si připomněli časy strávené na letních táborech.

Prosluněnou neděli cyklisté využili k dopolednímu výletu. Návrat do civilizace byl též velmi zajímavý. Cestující na nádražích v Doksech a v Kolíně a ve vlacích nechápali, kde se vzala ta oranžová pohroma, ale díky skvělé spolupráci s Českými drahami vše proběhlo téměř bez komplikací. Ztracené zavazadlo jednoho účastníka i s doklady se našlo v Praze, naštěstí v něm nic nechybělo a dostalo se v pořádku zpět k majiteli.

Co dodat na závěr? Děkujeme partnerům, kteří akci každoročně podporují. Těšíme se na další ročník. Věříme, že bude stejně vydařený jako ten letošní.

Text: M. Luňáčková

Foto: archiv obce

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky