Animace jako program, učební látka i zábava

V rozmezí deseti dnů dostali studenti Střední školy cestovního ruchu a gastronomie, s.r.o. Blansko hned dvakrát možnost vrátit se do svých mladších let. Nejednou se sice stane, že středoškoláci zapomenou na svůj věk a překvapí učitele tím, že si místo učení hrají, ale jsou případy, kdy je hraní naopak hlavním cílem výuky. To se namísto učebnic, slovníků a pravítek používají míčky, omalovánky či skákací pytle a čím více se používají, tím lepší známky se získávají. Příležitost, která se jen tak v programu středních škol neobjevuje – pokud tedy nestudujete obor Cestovní ruch právě na této blanenské soukromé škole.

Organizace animací se v posledních letech totiž stala jednou z nejčastějších veřejných aktivit školy a dlužno říci, že také jednou z vůbec nejoblíbenějších mezi studenty. Škola dokáže zajistit zábavné i populárně-naučné programy v rozsahu, který je domluven s pořadatelem akce a s obsahem zaměřeným na danou skupinu. Nejčastěji jde právě o děti různého věku, ale animační programy zvládají studenti i pro celé rodiny anebo pro seniory.

Všude, kde škola uskutečnila podobnou akci, se setkala s velmi pozitivním ohlasem

a mnohdy je pro tyto účely poptávána opakovaně. A tak tomu bylo i v oněch dvou případech z května 2018 – na akcích s názvem Den rodiny byli mladí animátoři pozváni do Češkovic podruhé a do Křtin dokonce již potřetí.

První z uvedených akcí organizovala Občanská aktivita Češkovice v atriu Wellness hotelu Panorama 20. května a zúčastnilo se jí více než 100 osob. Pro děti byly připraveny výtvarné úkoly, tvůrčí dílničky, řada pohybových aktivit nebo oblíbené malování na obličej a všechny tyto činnosti zvládli studenti po organizační i realizační stránce velmi dobře. V kombinaci s jízdami na lodičce a na ponících, možnosti koupání v bazénu a opékání párků, které nabízel hotel Panorama, byl tak zabezpečen atraktivní program na celé odpoledne.

Dne 30. května se pak odehrála podobná akce v areálu zámku ve Křtinách, kterou připravila tamní základní a mateřská škola ve spolupráci s Městysem Křtiny. Program samotných organizátorů a hudební vystoupení doplnili opět studenti soukromé školy, kteří svou animační nabídku navíc tentokrát rozšířili – desítky dětí měly znovu možnost vyzkoušet si některou z výtvarných nebo pohybových dovedností, ale úspěch zaznamenaly především novinky typu minigolf nebo snaha o vytvoření co největších bublin ze zahradního bublifuku.

Při obou akcích sklidili budoucí profesionálové v oblasti cestovního ruchu zasloužené uznání. Navíc se tímto způsobem dokonale naplňuje další důležitá složka výukového procesu odborné školy – spolupráce s partnery, kteří mají významné místo na regionálním trhu práce, a studenti se tak mohou blíže seznamovat s provozy, které se mohou za několik málo let stát jejich zaměstnavateli. A totéž platí i o samotných animačních programech – pořadatel disponuje partnerským týmem, který dokáže požadované úkoly splnit takříkajíc „na klíč“, a studentům je umožněno ověřit si své schopnosti coby animátoři, tedy jednu z odborných kompetencí, bez které by vzdělání v oboru Cestovní ruch v dnešní době již nebylo kompletní.

Z těchto důvodů hodlá vedení Střední školy cestovního ruchu a gastronomie, s.r.o. Blansko účast svých žáků na podobných akcích nadále podporovat nejen jako jeden ze způsobů zatraktivňování výukového procesu, ale hlavně kvůli stálému doplňování osnov o moderní trendy, jimiž animátorství bezesporu je.

Martin Jaglář, Střední škola cestovního ruchu a gastronomie, s.r.o. Blansko

Foto: Pavel Wetter

Příspěvek byl publikován v rubrice Blansko se štítky , , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *