Město Letovice otevřelo vlastní muzeum

V pátek 18. května 2018 bylo v Letovicích slavnostně otevřeno muzeum Historie města Letovice. Muzeum je umístěno na ulici Tyršova, v budově bývalé měšťanské školy z roku 1906. Ředitelka Městského kulturního střediska, jehož součástí muzeum je, Mgr. Jana Trubáková v úvodu přivítala početné hosty, mezi kterými nechyběli zástupci vedení města, místní pamětníci a čestní hosté spolupracujících institucí; například Technického muzea v Brně, Muzea regionu Boskovicka a dalších. Poděkovala za pomoc při zápůjčkách z jejich sbírek i konzultacích při tvorbě muzejní expozice – a to nejen odborníkům ze spřátelených odborných paměťových institucí a pracovišť, ale také mnohým místním občanům, kteří přispěli do sbírek vlastními historickými předměty. Za všechny jmenovala pana Karla Hodera st., paní Ing. Annu Lefnerovou z Brna – praneteř letovického rodáka Huberta Lamploty, paní PhDr. Naděždu Urbánkovou a paní Mgr. Hanu Bartošovou, obě z Technického muzea v Brně, díky kterým vznikla expozice „Káva Lamplota – prvotřídní kvalita‟. Tato výstavní expozice je v Letovicích v dlouhodobé zápůjčce.

Starosta města Letovice Vladimír Stejskal ve svém krátkém projevu připomenul důležitost znalosti historie a doporučil především mladým lidem, aby využili možnost návštěvy muzea, kde se budou expozice s různými tématy střídat.

K slavnostní atmosféře přispělo vystoupení pěveckého sboru Carmina ze ZUŠ Letovice, který řídila Mgr. Marie Nečasová a na klávesy sbor doprovodila paní Dagmar Lžíčařová.

Ředitelky MKS Letovice, Mgr. Jany Trubákové, jsem se zeptal:

Paní ředitelko, kdo povede muzeum Historie města Letovice po odborné stránce?

Kurátorem muzea je PhDr. Antonín Štrof, CSc. Na něj se mohou obrátit zájemci o hromadné prohlídky, případně i dárci s dalšími příspěvky do sbírky. Naše odborné pracoviště bude uchovávat paměť toho, co nám naší předkové zanechali, proto budeme vděčni za jakoukoliv pomoc a spolupráci.

Kromě expozic nabízí muzeum také konání různých akcí s vlastivědnou tématikou, můžete nějakou zmínit?

Pro veřejnost budeme nabízet zajímavá setkání s odborníky různých oborů velké vědní disciplíny, jakou historie bezesporu je. Vycházky Letovicemi i v okolí města, autobusový zájezd a další podobné akce – to vše máme v plánu. Nejbližší akcí bude přednáška RNDr. Hynka Skořepy „Krásy přírody našeho regionu‟, která se bude konat ve středu 20. června v 17 hodin.
Po celý letošní rok budou probíhat různé akce k výročí 100 let od vzniku Československé republiky. Podrobnosti budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách muzea i Městského kulturního střediska.

Můžete uvést otevírací dobu muzea a kontaktní informace?

Otevírací doba mimo hlavní turistickou sezonu:
Pondělí, úterý 14.30 – 16.30, středa 9.30 – 11.30, 14.30 – 16.30, čtvrtek 9.30 – 11.30,  pátek 14.30 – 18.00, sobota zavřeno, neděle (jen sudé týdny) 14.30 – 16.30.
Provozní doba v turistické sezóně, tedy červen, červenec, srpen, září do 15. 9.:

Ve všední dny jako mimo sezónu, v sobotu 9.00 – 13.00, každou neděli 14.30 -16.30. Vstupné do muzea je dobrovolné.
Webová prezentace je na adrese www.mks-letovice.cz/historie, telefon: 608 639 621, email: muzeum@mks-letovice.cz

Paní ředitelko, děkuji Vám za informace.

Petr Hanáček

Příspěvek byl publikován v rubrice Letovice se štítky , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *