Setkání pod Lípou svobody v Zádvoří – V. Opatovicích

Dne 1. 6. 2018 proběhlo setkání pod Lípou svobody v Zádvoří, v místní části Velkých Opatovic. Shromáždění iniciovala Nadace Partnerství z Brna při příležitosti fotografování lípy do ankety Strom roku 2018, kam se opatovická lípa probojovala jako jediný reprezentant Jihomoravského kraje. Odborná porota vybírala z 56 stromů z celé republiky. Podmínkou v letošním ročníku bylo, aby přihlášené stromy byly tzv. stromy svobody. To znamená, aby byly vysázené při výročích založení republiky nebo při jiných oslavách svobody a demokracie. Nejčastěji šlo o roky 1918, 1919, 1928, 1945 a 1968. Stoletá lípa z Velkých Opatovic se tak stala jedním z 12 finalistů ankety a ve zpoplatněném hlasování se utká o titul Strom roku 2018.

V roce 1918 bylo při oslavách osvobození a vzniku republiky ve Velkých Opatovicích vysazeno celkem 16 lip svobody. Byly pojmenovány podle významných osobností, které přispěly k vytvoření samostatného státu. Lípy však byly později pokáceny při regulaci potoka v obci a při výstavbě autobusového nádraží. Pouze lípa v Zádvoří se do dnešních dnů dochovala. Jako jediná nebyla pojmenována podle žádné osobnosti a vysadil ji místní kameník a písmák Jan Pospíšil před svým domem. Strom stojí uprostřed křižovatky pěti silnic a je u místních velmi oblíbený.

U stromu si lidé připomněli sté výročí výsadby i republiky. Kulturní program zajistili již tradičně místní ochotníci v krátkém historickém vystoupení, ve kterém nechyběla ani paní hraběnka a pan hrabě. Na místě se sešlo mnoho místních v dobových kostýmech a krojích. Hosté byli vítáni chlebem a solí a také výtečnými koláčky, která napekla paní Jana Jandová. Děti ze základní školy zazpívaly píseň Hej, Slované!, která se ve Velkých Opatovicích v den výsadby stromů svobody také zpívala. Na závěr shromáždění lidé popřáli lípě dlouhá léta a úspěch v celostátní soutěži, která končí 25. září tohoto roku. Výtěžek z hlasování putuje na ošetření stromů a novou výsadbu v místě finálového stromu.

Text: Dalibor Badal

Foto: Jiří Matouš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *