Listy regionů
27Srp/180

20 roků festivalu Rajbas, 20 stromů pro Moravský kras

Festival Rajbas si většina lidí spojí s dalekými cestami a výkony extrémních sportovců na horách, na vodě i pod ní, v podzemí nebo i ve vzduchu.  Při dvacátém výročí festivalu se jeho organizátoři rozhodli zvýraznit jednu trošku opomíjenou věc. Skutečnost, že místem pro všechna zmiňovaná dobrodružství je příroda.

V ochraně přírody nejde pouze o záchranu deštných pralesů, ale drobnou věc můžeme udělat i u nás doma. S nápadem spojit dvacáté výročí festivalu s malým poděkováním přírodě, přišel člen jeho organizačního týmu přírodovědec Zdeněk Špíšek. Upozornil, že v celé Evropě ubývá starých stromů a zdá se, že u ovocných to platí dvojnásob. Pro města se staly ovocné stromy spíše přítěží a ovoce je považováno za odpad, který znečišťuje ulice. Dříve bylo běžné jít krajinou a u cesty si utrhnout třeba jablko. Dnes o staré ovocné aleje kolem cest není pečováno, mnohdy jsou necitlivě prořezávány a káceny. Naše krajina tím ztrácí svou přirozenou členitost, která je důležitá i pro přežití řady druhů rostlin a živočichů.        

„20 roků festivalu Rajbas, 20 stromů pro Moravský kras“ organizátoři neplánují pojmout jako nějakou hromadnou akci. Myšlenka spočívá v připomenutí, že každý vysazený strom je dobrý pro přírodu a zároveň přínosem pro lidi, kteří zde žijí nebo aktivně tráví volný čas. Stromky vybral a sám vypěstoval autor nápadu Zdeněk Špíšek. Při výběru vycházel z mapování stromů, které zde rostly a dosud rostou. Záměrně zvolil odrůdy,  které jsou odolnější a dlouhověké. Budou to staré odrůdy jabloně, třešně a oskeruše. Za každým stromkem stojí spousta práce, některé podnože vypěstoval od semínka, jiné na plané třešni nebo jabloni.          

Samozřejmě, že dnes nejde jen tak někde samozvaně vysazovat stromky. Výběr vhodným míst a výsadba 19 stromků na různých místech krasu bude probíhat ve spolupráci s CHKO Moravský kras a spolkem OKRAS. Dvacátý stromek bychom rádi symbolicky vysadili přímo v Blansku – dějišti festivalu a pomyslné bráně Moravského krasu. Máte nápad, kde by se hodilo v Blansku tento ovocný strom zasadit? Vlastní sázení proběhne sice až v polovině října, ale na e-mailu  horizont.cz@seznam.cz  se už nyní těšíme na Vaše návrhy. 

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky