Listy regionů
28Srp/180

24. ročník Půlmaratonu Moravským krasem

V sobotu 18. srpna bylo od rána v Blansku na náměstí Republiky rušno. Stavěly se stany a vše se chystalo tak, aby v odpoledních hodinách mohl být zahájen ELEVEN Půlmaraton Moravským krasem.

Slavnostního zahájení se ujal starosta města Blanska Ivo Polák a místostarosta Jiří Crha, který je každoročně patronem Půlmaratonu. Po sedmi letech se pořadatelem opět stalo ASK Blansko a nutno říci, že se tohoto nelehkého úkolu zhostili sportovci dobře. Na přípravu celé akce měli půl roku, což je míň než jindy. Novinkou na letošním ročníku půlmaratonu bylo nové propagační logo města Blanska. Oficiálně představeno bude v září, ale bannery s novým logem už visely podél startu. Někteří návštěvníci toto logo svým bystrým okem zaznamenali.

Po slavnostním zahájení se náměstím projeli „inlinisté“, kteří absolvovali 4 800 m. Následoval Dětský půlmaraton a lidový běh na 800 metrů, kdy každý účastník dostal svoji medaili. Běh městem a Běh mladých na 2,4 km nemohl samozřejmě chybět. Tyto kategorie jsou určené především rodinám s dětmi.

Hlavní závod odstartoval v 17.30 a na start se postavilo tři sta osmdesát tři závodníků. Kategorii mužů ovládli Keňané, jako první proběhl cílovou rovinku Silas Mwetich z teamu Benedek-Team s časem 01:07:43, následoval ho Isaac Kimutai Ngeno, také z Keni i stejného teamu s časem 01:09:21 a třetí místo obsadil Jiří Čípa z Salomon- Suunto/BehejBrno s časem 01:09:25. V kategorii žen zvítězila maďarka Zita Kácser z Benede-Team s časem 01:19:40, druhá byla naše Petra Kamínková, která běžela za Svatý Kopeček, čas 01:22:37 a třetí byla Martina Vévodová z AK Perná s časem 01:24:09.

V čase, kdy byli maratonci na trati, proběhla Spanilá Inline jízda městem. Doprovodný program byl po celý den ve spodní části náměstí a samozřejmě nechyběly stánky s občerstvením a hlavně s pitím. Pivovar Černá Hora se postaral o žíznivé návštěvníky i závodníky samotné. Celý perný den, kdy panovalo horko a dusno, by nebylo možné „přežít“ bez pomoci VAS a.s., divize Boskovice, která „svlažovala“ i běžce na trati. Dík patří nejen hlavním partnerům a to Jihomoravskému kraji a městu Blansku, ale všem partnerům a sponzorům akce, bez kterých by nebylo možné takto velkou akci připravit. Celým dnem nás provedl slovem moderátor Frekvence 1 a Evropy 2 Michal Chylík a Jaroslav Jeřábek z KSMB, o hudební produkci se postaral DJ – Robert Juřek a skupina Netopýři. Závěr horkého dne patřil skupině P?nk, která svým hudebním vystoupením celou akci ukončila.

Je nutno poděkovat všem, kteří se 24. ročníku Půlmaratonu Moravským krasem zúčastnili aktivně nebo se přišli jen bavit a fandit.

Text: Renata Kuncová Polická