Listy regionů
2Srp/180

Na Holštejn se vrátil středověk

Obec Holštejn v Moravském krasu o víkendu 28. – 29. července oslavila 750 let od první písemné zmínky o této malebné vesničce. Oslavy to byly velkolepé, dvoudenní, a ani počasí, kdy návštěvníky zastihlo několik dešťových přeháněk, oslavy nepokazilo.

První písemná zmínka o Holštejně je z 5. března 1268, tato listina je dnes uložená v Moravském zemském archivu v Brně. Oslavy započaly v sobotu v poledne příjezdem družiny pana Hartmana z Holštejna, zakladatele místního hradu. Hrad Holštejn získal svůj název z německého Hohl stein – dutá skála. Starosta obce Ing. Petr Mynařík předal na dobu dvoudenní slavnosti Hartmanovi z Holštejna symbolicky klíč od města. Během celých oslav bylo možné sledovat různé šermířské souboje, hrané příběhy, a nejen milovníci historie se na chvilku ocitli ve středověku. Středověkou atmosféru dokreslil dobový jarmark, dobový vojenský tábor či ukázka historických řemesel.

Kdo se zajímá o Moravský kras a jeskynní útvary, měl jedinečnou možnost podívat se do běžně nepřístupné Holštejnské jeskyně. Prohlídky probíhaly s odborným výkladem místních jeskyňářů. Přístupná byla i jeskyně Michálka a zájemci o speleologii ocenili promítání filmů se speleologickou tematikou pod hradem.

Organizátoři nezapomněli ani na stánky s občerstvením, děti měly možnost svést se na koních nebo si zařádit na nafukovací skluzavce.

Sobotní program ve večerních hodinách pokračoval vystoupením historické hudební skupiny Lucrecia Borgia, večer rockovou zábavou a předpůlnoční ohňovou show skupiny Tartas.

Nedělní oslavy se nesly v poklidnějším duchu, zahrála Holóbkova mozeka, návštěvníci měli možnost vidět Divadlo bez střechy a celé oslavy zakončil koncert folkrockové skupiny Evelína.

Na oslavy v sobotu zavítala také starohraběnka Marie Salmová, celým jménem Marie Alžběta Salmová Reifferscheidt-Raitz, která společně s autory pokřtila Almanach, který k tomuto výročí byl vydán. Tento almanach byl na místě v prodeji a byl o něho velký zájem.

Text a foto: Renata Kuncová Polická

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky