Nové autobusové nádraží v Blansku je již v provozu

V pátek 27. července 2018 bylo symbolickým přestřižením pásky slavnostně otevřeno nové, moderní autobusové nádraží v Blansku. Tomuto aktu byl osobně přítomen majitel ČAD Blansko a.s. Lubomír Stoklásek, Ing. Jiří Šebela, ředitel ČAD Blansko a.s., zástupci města Blansko v čele se starostou Mgr. Ivo Polákem, zástupci JmK, dodavatelé, architekt a další, kteří se na tomto díle podíleli.

Původní autobusové nádraží v Blansku vzniklo v 50. letech minulého století a bylo postaveno v budovatelské akci „Z“ jako většina větších staveb v té době. Jak šel čas, autobusové nádraží stárlo a v dnešní době už ani nevyhovovalo požadavkům moderního cestování. Proto se už před deseti lety začalo hovořit o tom, že by bylo potřeba vybudovat nové, moderní autobusové nádraží, které by bylo důstojným vstupem do města směrem od Brna. V roce 2010 bylo vydáno územní rozhodnutí a věci se pomalu začaly hýbat…. Konečně v roce 2016 byl přiznán dotační titul a 25. října 2017 bylo předáno staveniště.

Nové autobusové nádraží v Blansku stálo celkem 53,5 mil. Kč, z toho 42,5 mil. je financováno z dotace Ministerstva pro místní rozvoj. Zbývajících 11 mil. Kč uhradí ČAD Blansko a.s. z vlastních zdrojů. Autobusové nádraží má nyní 16 stanovišť, z toho 4 jsou určené pro MHD. Nádraží disponuje 20stojany na kola, a k tomu je 12 zamykatelných boxů takže cyklisté se mohou podívat i pěšky po městě.

ČAD Blansko a.s. patří v našem regionu k významným zaměstnavatelům. Celkem má 270 pracovníků, 100 autobusů, 160 řidičů. Firma zajišťuje 10% dopravní obslužnost v JMK. Mimo to provozuje kamionovou dopravu se 70kamiony. V nové budově mají řidiči místnost se zázemím, kde se mohou připravit na další jízdu, odpočinout si, ohřát si jídlo. Pro cestující je zde připravena komfortní čekárna, výdej jízdenek, automat na zakoupení nápojů i něčeho na zub, a to jak sladkého, tak třeba i bagety. Celá provozní budova je laděna do syté žluté barvy.

V pracovní dny denně vyjede na své linky 270 autobusů, o víkendech je to 100 spojů denně. Autobusy přepraví na 3 800 cestujících za jediný den, tj. přes milion přepravených pasažérů za rok.

Text a foto: Renata Kuncová Polická.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blansko se štítky , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *