Do komunálních voleb jdeme s programem, který je reálný a splnitelný

říká starosta města Blanska Ivo Polák  v rozhovoru na téma volby a hodnotí uplynulé volební období.

V současnosti jste starostou Blanska a z této pozice jdete do voleb už podruhé. Bude to tentokrát pro Vás jiné?

Zcela určitě to bude jiné, protože obhajovat jakýkoliv post a pozici je daleko těžší než o něj usilovat poprvé. Také naši situaci určitě nepomáhá celostátní oslabení ČSSD a dá se říci, že doslova v těchto chvílích sociální demokracie „běží“ o život.  Nemůžeme ani očekávat pomoc ze strany našeho celostátního vedení. Vše bude záležet jen na tom, jak zhodnotí občané naši práci v uplynulém období a zda oslovíme voliče svým volebním programem.

Jaká věc se Vám jako současné koalici v Blansku povedla a proč?

Myslím, že těch věcí je několik, ale chtěl bych vypíchnout především posun ve věci přemostění na Staré Blansko. Konečně jsme začali s výkupem pozemků a blížíme se k závěru. Schválila se studie proveditelnosti Radou JMK a v současné době jsme před dokončením projektové dokumentace pro územní řízení. Zahájili jsme jednání se Správou železniční a dopravní cesty a bylo podepsáno Memorandum mezi městem Blanskem a Jihomoravským krajem, kde jsou  zakotveny formy spolupráce při řešení této velké investice, pro naše město tak důležité.

Těší mě, že jsme dokázali vyřešit problematiku centrálního zásobování teplem a město převzalo kontrolu nad jejím provozováním. Tím jsme mohli pro koncové uživatele a občany výrazným způsobem snížit cenu a splnit jeden z důležitých bodů Programového prohlášení.

Co naopak cítíte jako určitý dluh v uplynulém období?

Zatím se nepodařilo udělat výrazný posun v řešení středu města. Zkoušeli jsme nabídnout, rozhodnutím Zastupitelstva města, pronajmout a následně odprodat pozemky a nemovitost bývalé hasičky. Přihlásili se tři soukromí investoři, dva posléze odstoupili od záměru a třetí bohužel nesplňoval představu města jak s daným prostorem naložit. Do budoucna se jeví, že podstatnou roli zde bude muset sehrát město a městský rozpočet. Ale to bude úkol pro jakoukoliv politickou reprezentaci vzešlou z podzimních voleb.

Jaké jsou podle Vás, kromě jiného, nejdůležitější body či témata Vašeho volebního programu?

Těch témat je celá řada, chtěl bych však zdůraznit naši podporu zdravotnictví, konkrétně rozvoj a zajištění kvalitní zdravotnické péče. Jsme přesvědčeni, že téma zdravotnictví a jeho řešení v následujícím období bude z hlediska financování hodně klíčové. Nemocnice musí zůstat v majetku a pod kontrolou města.

Vzhledem k tomu, že se obecně prodlužuje věk a přibývá obyvatel v seniorském věku, tak péči o naše seniory, podpora jejich aktivit a udržení standartu poskytování sociálních služeb. Chceme se ještě více zaměřit na bezpečnost a čistotu města. Jsme i nadále pro nulovou toleranci hazardu na území města.

Budeme postupovat tak, aby v roce 2021 došlo ve spolupráci s krajem k zahájení realizace přemostění řeky Svitavy na Staré Blansko. V neposlední řadě to jsou již naplánované nebo nové investiční akce, které by měly zlepšit a usnadnit život obyvatel města. O všem, co chceme v Blansku v příštím období zrealizovat se občané dozvědí z našeho volebního programu, který finalizujeme.

Co byste považoval za úspěch v nadcházejících říjnových komunálních volbách?

Vzhledem k celostátní situaci a náladám, které se bohužel promítají mnohdy i do komunální sféry, bych považoval za úspěch zisk 5 až 6ti mandátů a být součástí koalice. Ale jak jsem se zmínil výše. Bude opravdu záležet jen na voličích jak, zhodnotí, co se nám vše v Blansku podařilo udělat za poslední čtyři roky.

Odkládáte dnes na nové vedení nějaké rozhodnutí? Pokud ano, jaké?

Je to již zmiňované řešení středu města. Zde bude potřeba spolupráce s architekty, ale i široká diskuze s veřejností. Pokud vše bude v režii města, tak to nebude jen o vzhledu, ale i o smysluplném využití těchto prostor. Tím se musí zabývat jakákoliv politická reprezentace hned po volbách.

Pokud pro ČSSD budou volby úspěšné a stejně tak i další strany současné koalice, budete chtít s nimi nadále spolupracovat? Nejste unaveni ze spolupráce stále stejných stran? 

Jakékoliv sestavování koalic se děje po volbách a podle toho jak voliči rozdají karty politickým subjektům, které se ucházejí o jejich hlasy. Nikoliv před volbami. Nicméně chci uvést, že práce v současné koalici byla na dobré úrovni, o čemž také svědčí téměř  více jak z osmdesáti procent splněné Programové prohlášení Rady města. Unaveni rozhodně nejsme, protože dobrá vzájemná spolupráce vás naopak nabíjí, než vyčerpává. Unavení můžete být z rozmíšek, hádání se a to na blanenské radnici opravdu nebylo, což je obrovská deviza. Ale znám příklady z jiných měst velikosti Blanska, kde hádky a rozpory v koalici byly a jsou na denním pořádku. Z toho pak plyne vámi zmíněná únava, ale co je nejhorší, doplácí na to město a jeho občané.

Jste jako strana ochotni se bavit případně i s dalšími kandidujícími subjekty? Případně vylučujete spolupráci s některým?

Již jsem někde deklaroval, že v předvolební kampani nebudeme útočit na naše politické konkurenty a nechceme vést negativní kampaň. Totéž očekáváme od druhých. Chceme voličům předkládat naše záměry co udělat ve městě a co je opravdu reálné a splnitelné. Ostatně tak, jak jsme to činili doposud.

Před žádným z politických subjektů jsme se po volbách v minulosti neuzavírali a uzavírat nebudeme, pokud bude vše postaveno na slušnosti, průniku programů, ochotě vzájemné týmové spolupráce a reálnosti plnění slibů.

Děkuji za rozhovor, Renata Kuncová Polická

Foto: Pavel Souček

Příspěvek byl publikován v rubrice Blansko se štítky , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *