Zemřela Anděla Čisáriková

Bývalá dlouholetá členka Divadla Radost, loutkoherečka, která byla  – především v 70. letech – nesporně „hvězdou“ této scény. „Drápkem“ uvízla v LD ZK Služby města Znojma, kde hrála mj. Kašpárka a Adámka (mezi broučky)… Přijímací zkoušky na KL DAMU vykonala úspěšně. Absolvovala v r. 1962(rolí Jasánka) a spolu se svým slovenským manželem J.Čisárikem odešla na dva roky do BD v Košicích. V roce 1964 se oba stali členy nově sestaveného souboru brněnské Radosti, tehdy v čele s F.Sokolem a J.Jarošem.

Hned v první sezóně si „Anďa“ zahrála 4 princezny, pak následovalo „zvířátkovské“ období, zopakovala si Jasánka. Vyzrávala… aby pak na vysoké, ba nejvyšší úrovni zvládla úkoly velice rozmanité – komediantku v maňáskárně italského autora S.Tofana Štístko Bonaventura (1973),hru s předmětem a kontakt s nejmenším divákem v pásmu moderní poezie Zlatá rybička a modrý květ (1974), hlavní pěveckou roli v operce V.Wernera – P.Vašíčka Můj deštník je jako balón (1975 – cena Skupovy Plzně 75), či roli komentátorky a šansoniérky v exupéryovském pásmu Prosím, nakresli mi beránka (1975), kde zpívala V. Wernerem zhudebněné verše dětí z Terezína. osobně však na první místo z rolí tohoto období kladu Černavku ze Speranského Krásy Nevídané (1974). Nestává se v loutkovém divadle často, aby divákům při představení vlhly oči a kolegové, kteří právě nejsou na scéně, sledovali ze zákulisí svoji kolegyni i při x-té repríze. Větu: „To je ona, to je ta láska…“ slyším dodnes.

Z dalších let připomeňme alespoň Solveigu v Ibsenově Císaři Peeru Gyntovi (1985) a titulní roli ve Vodičkově japonerii Asagao (1986 – cena Skupovy Plzně 86) – obě v režii Petra Kracika. Dokonalá profesionálka, přistupující ke každé repríze s plným nasazením, herečka, jež dokázala dojmout i rozesmát (v nejlepších okamžicích obé zároveň), rozhodla se počátkem 90. let divadlo opustit. I dnes vstupuje její hlas až do našich domovů, neboť se následně věnovala především dabingu – i na tomto poli se svrchovanou profesionalitou.

Anděla ČISÁRIKOVÁ

*   3.   6. 1941

+ 21. 12. 2018

(Pavel Vašíček – Loutkář 1996)

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavosti se štítky a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *