Listy regionů
29Čvn/190

Erich Roučka, člověk, který sestavil prvního robota

Právě ve své blanenské továrně na měřicí přístroje přišel Erich Roučka na historickou myšlenku regulačního zařízení, jenž nahrazovalo práci člověka. Jako první na světě ho pojmenoval slovem „robot“. Sledovat životní příběh inženýra Ericha Roučky znamená sledovat život zcela výjimečného člověka. Nejen badatele ve třech různých technických oborech, ale také velice úspěšného podnikatele a průmyslníka. V červnu byl o tomto významném blanenském vynálezci uveden film, otevřena výstava a sepsána kniha.

„Studiem života a díla inženýra Ericha Roučky se zabývám už více jak 20 let. Za tu dobu jsem měl možnost seznámit se s obrovskou spoustou exponátů, fotografií a negativů fotografií (včetně ještě negativů na skle), knih, publikací, písemností, novin, časopisů, článků, plánů a jiných materiálů, které se osobě inženýra Roučky věnují nebo s nimi souvisejí. Lákalo mě, abych si získané poznatky nenechal jen pro sebe, ale abych se vzácnými dokumenty o životě tohoto vynikajícího člověka, který svým dílem ovlivnil životy desetitisíců lidí, seznámil širší veřejnost,“ představuje pozadí vzniku triptychu – výstavy, filmu a knihy Ing. Jaroslav Šejnoha, který se podílel na všech částech. Na slavnostním otevření výstavy byla také pokřtěna nová kniha.

Erich Roučka je zakladatelem tradice výroby elektrických měřicích přístrojů v Blansku, tradice dnes již více jak stoleté, tedy provázející region ještě v době před vznikem a potom po celé trvání samostatného státu Čechů a Slováků. Tradice, která vedle Moravského krasu a výroby turbín v ČKD Blansko proslavila město Blansko nejen v Evropě, ale i na jiných kontinentech. Podobně výroba kotlů a automatického řízení jejich provozu, u jejichž výroby Erich Roučka také stál, proslavila ve světě jak Blansko, tak brněnskou Slatinu. Erich Roučka už v deseti letech zhotovil jednoduchý ampérmetr a ve čtrnácti letech pec na tavení mosazi. Ve svém životopise o tomto období píše: „Již jako školák jsem se zajímal o elektrické přístroje, které mi pak později ve studentských letech doslova učarovaly. Tehdy ve mně vznikla touha, která mně již neopustila: zařídit si výrobu elektrických měřicích přístrojů, abych se mohl věnovat své zálibě jako svému povolání.“ To se mu také podařilo, když ve svých jedenadvaceti letech založil vlastní továrnu v Blansku.

Zdeňka Roučková, vynálezcova vnučka, která se o výstavě dozvěděla náhodou, se přišla na zahájení výstavy podívat se svou dcerou: „Výstava i její zahájení mi učarovaly, jsem překvapená a nadšená, kolik je tu o dědečkovi informací, fotografií a dalšího. Potkala jsem zde rodinu, se kterou jsem se nikdy předtím nesetkala a atmosféra koncertu byla skvělá.“ Slavnostní průběh vernisáže doplnil koncert orchestru Czech Virtuosi, čtyř pěveckých sólistů a blanenského sboru Rastislav. Ti pod širým nebem na nádvoří blanenského zámku vystoupili s Beethovenovou Mší C dur.

Výstava, kniha i film se kromě Roučkovy kariéry v oblasti elektrotechniky věnují také jeho působení v oblasti medicíny. Zajímavý je zejména jeho výzkum v oblasti boje proti rakovině a vývoji doplňku stravy s názvem ERBASIT, který vytvořil na základě svého studia kmene Hunzů v Himalájích. Ve výstavních prostorách je kromě autentických plánů, fotografií a originálního balení ERBASITU vystavena celá řada měřicích přístrojů z Roučkovy továrny. Výstava bude v muzeu k vidění do konce října a umožní návštěvníků poznat život a dílo jednoho z velkých vynálezců posledního století.

zdroj: Muzeum Blanenska

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky