Zastavte se ve Vavřinci…

V dnešní době velkoobchodů, supermarketů a velkých nadnárodních firem se může zdát jako zjevení, že se v nevelké vesnici otvírá zbrusu nový český obchůdek. A ne jen tak ledajaký – ve Vavřinci na kraji Moravského krasu se nedávno dočkali slavnostního otevření prodejny, která v sobě snoubí jak klasickou možnost nákupu čerstvých potravin, tak příjemné posezení a dokonce i malé muzeum, které dá nahlédnout do historie nejen obce Vavřinec. V dnešním rozhovoru jsem proto vyzpovídala Jiřího Sehnala, jednatele firmy Nová duha s.r.o., který za podobou nové prodejny ve Vavřinci stojí.

Zbrusu nová prodejna ve Vavřinci není jediným obchůdkem, který Vaše firma provozuje, ale je prvním, který není „pouze“ prodejnou. Jak se rodil nápad vybudovat na menší vesnici zařízení, které v sobě spojí více využití?

Již delší dobu jsme věděli, že naše původní prodejna ve Vavřinci nesplňuje standard, který v rámci firmy prosazujeme. Jednoduše řečeno – byla zastaralá. Proto jsme hledali řešení, jak ve Vavřinci prodejnu zmodernizovat. Do toho se ale objevila možnost vybudovat nedaleko zcela novou prodejnu, na místě, kde nevyužitě chátralo jedno z nejstarších stavení v obci. Když jsme se potom podívali na všechny možnosti, nápad zrealizovat prodejnu tímto způsobem přišel v podstatě sám.

Co vše Váš nejnovější „obchůdek“ tedy zákazníkům nabízí? Sice se zdaleka nejedná o Vaši jedinou prodejnu – další provozovny ve Sloupě, Blansku a Sudicích již několik let úspěšně fungují -, nicméně tato se od nich velmi odlišuje.

Když si k nám do Vavřince přijdete nakoupit, čeká Vás trošku netradiční pohled – kromě klasického nákupu si tu totiž můžete dát také kvalitní kávu anebo několik druhů stáčeného vína z Mutěnic z jihu Moravy. Díky partnerství se Sazkou u nás můžete dobíjet telefony nebo sázet sportku. Vybudováno tu máme také maličké muzeum, kde se může každý přesvědčit, jak vypadal život našich pra-prarodičů a jak se měnila obec Vavřinec v historii. K tomu u nás máme opravdový poklad i s permoníky, kteří jej stráží. O tom je ale nejlepší přesvědčit se na vlastní oči.

V rámci výstavby byly provedeny velmi rozsáhlé rekonstrukce objektu, nicméně výsledkem je stavení, které zachovává původní architektonický styl a Vavřineckou náves pěkně doplňuje. Bylo zachování estetické stránky jednou z priorit?

Jednoznačně to hrálo velmi důležitou roli. Tím, že jsem vyrůstal na venkově a trávil spoustu času u prarodičů, utkvělo mi v paměti, že dříve se lidé více setkávali osobně – a přesně to jsme chtěli tady ve Vavřinci vytvořit. Vybudovali jsme místo, kde si nejen nakoupíte, ale budete si tu připadat velmi příjemně a rádi se tu setkáte se známými. Spousta pamětníků nám poskytovala zpětnou vazbu a materiály v podobě fotografií a dobových tiskovin a díky tomu jsme mohli interiér a exteriér upravit tak, aby se na svoje místo hodil.

Výstavba objektu probíhala několik let. Objevily se nějaké překážky, které zahájení provozu oddálily, nebo vše probíhalo tak, jak jste plánoval?

Při rekonstrukci objektu jsme využívali co nejvíce původních materiálů tak, aby se výsledná stavba podobala pokud možno co nejvíce svému původnímu stavu. Právě to a také snaha budovat vše pečlivě a postupně se trošku podepsaly na době rekonstrukce. Ve výsledku ale vše vypadá přesně tak, jak jsme chtěli a i ohlasy zákazníků dokazují, že se vyplatilo si počkat a mít budovu takovou, jaká je.

Jak jste zmínil, prodejna se může pochlubit hezkou sbírkou historických předmětů, dobových fotografií a dalších zajímavých dokumentů z minulosti. Jak se Vám tuto sbírku podařilo vytvořit?

V tomto ohledu je třeba poděkovat především ochotným sousedům, známým, příbuzným a také řadě obyvatel obce Vavřinec, kteří ukázali, že jim na jejich Vísce záleží. Některé věci jsme sice dokázali nashromáždit z původního stavení, ale byla to ta menší část. Spoustu fotografií a tiskovin nám poskytli pánové Rostislav Burget, Miloš Novotný, ale také SDH Vavřinec – těm všem a mnoha dalším patří velký dík.

Nyní už je prodejna otevřená – máte radost? A pociťoval jste v období před otevřením nějaké pochybnosti, zda vše vyjde? Přece jen je v současnosti trh téměř přesycen konkurencí v podobě velkoobchodů…

Velkoobchodů je sice spousta, ale naše vize je spíše taková, že poskytneme to, co velké markety neumí – rychlý nákup od 6 do 18 hodin, skutečně osobní přístup, klidné příjemné prostředí a místo, kde se mohou lidé setkávat. Proto jsme o úspěchu ani pochybovat nemohli – věříme naší vizi. Z otevření prodejny mám skutečnou radost – pohled na to, jak vše zapadá a funguje je k nezaplacení. Velmi rád se také setkávám se zákazníky přímo na prodejně, kde společně diskutujeme o minulosti i současnosti.

Závěrem lze snad jen poděkovat za rozhovor a pogratulovat k úspěšnému otevření krásné prodejny.

Není vůbec zač a velmi děkuji za gratulaci, nicméně bez podpory řady jednotlivců a především celé obce Vavřinec bychom novou provozovnu v této podobě nikdy nedokázali vybudovat. Takže i jim patří velký dík.

Pokud by také někoho zajímalo více informací o naší firmě, může mrknout na naše webové stránky www.novaduha.cz.

Renata Kuncová Polická

Foto: archiv Nová Duha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *