Zimní sporty a aktivní životní styl

Jedná se o název mezinárodního projektu programu Erasmus+, který realizují vyučující a studenti Gymnázia Rájec-Jestřebí spolu se členy sportovního klubu Triangl.

Na začátku ledna proběhla první mezinárodní projektová schůzka, které se účastnili studenti a pedagogové z partnerských škol a klubů v Litvě, Slovensku a Finsku. Náplní projektu jsou zimní sporty, proto byla pro realizaci prvních tří dnů vybrána překrásná lokalita – Čenkovice v Orlických horách. Do vytvořených mezinárodních skupin bylo začleněno osm našich studentů. Lyžařský areál jsme využili pro tyto zimní aktivity: Blade, Snowboard, Klu-ski. Další venkovní aktivitou byla práce s chytrými hodinkami doplněná o fotosoutěž. Vedoucími těchto aktivit byli vyučující rájeckého gymnázia Kateřina Pernicová, Dušan Dvořáček a externí instruktoři, členové sportovního klubu Triangl, Aleš Dědeček a Veronika Kaldová. O večerní program studentů se staral Martin Janák, pro kterého to byla první větší zkušenost na novém působišti. Na cestu z Čenkovic byla naplánována návštěva Ski areálu Vysočina v Novém Městě na Moravě. Tato aktivita byla atraktivní i pro řadu našich studentů. Vedení areálu nám vyšlo vstříc a dostali jsme se i na místa, která nejsou běžně přístupná. Prohlídka areálu vyvrcholila mezinárodním závodem na běžkách, do kterého jsme zapojili všechny studenty a jedno družstvo vytvořili i vyučující. Návštěva profesionálního lyžařského střediska je součástí projektových schůzek ve všech partnerských zemích. Jsme plni očekáváni, co nám ukáží v Litvě na další schůzce, která bude v prosinci tohoto roku. Z Nového Města jsme se vydali do Rájce-Jestřebí. Ve škole si zahraniční studenty převzaly rodiny našich studentů a pečovaly o ně až do konce našeho setkání.

Ve čtvrtek program pokračoval aktivitami ve škole. Proběhlo oficiální setkání všech našich studentů zapojených do projektu a zástupců partnerů s vedením Rájce-Jestřebí a naši studenti představili školu, město, region, Českou republiku a také oblíbené zimní sporty a známé sportovce. Neopomněli upozornit i na možnosti rekreačního sportování v okolí Rájce-Jestřebí. Zábavnou formou si zahraniční partneři prohlédli naši školu a hned po prohlídce následovaly dvě zajímavé přednášky. Jedna byla zaměřena na výživu v zimním období a druhá byla na téma fyzioterapie. Den byl zakončený výletem do Punkevních jeskyní.

Cílem projektu je i seznámení se s regionem i zajímavostmi z pořadatelské země, proto jsme na pátek připravili návštěvu Prahy. Díky výborným průvodcům Barboře Honzátkové a Martinu Janákovi a skvělému počasí se tato aktivita zařadila mezi nejlépe hodnocené. Sobota byla dnem v rodinách, kdy se studentům ze zahraničí plně věnovaly rodiny našich studentů. Dospělým jsme do programu zařadili například návštěvu Sonnentoru v Čejkovicích nebo otužování v lomu v Blansku.

Na závěr bych uvedl vyjádření jednoho našeho studenta: „Tento projektový týden se mi moc líbil, bavil mě a byl mi prospěšný. Poznávám na sobě zlepšení v angličtině. Pobyt v Čenkovicích mě nadchnul. Program obsahoval spoustu zajímavých aktivit a přednášek. Také mě příjemně překvapila prohlídka Vysočina arény. Nejraději jsem ale za to, že jsem si našel spoustu nových kamarádů. Jsem tedy moc rád, že jsem se do projektu zapojil a týden jsem si moc užil“.

Text: Laštůvka Stanislav, Gymnázium Rájec-Jestřebí, o.p.s.

Foto: archiv školy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *