O studiu v Masarykově střední škole Letovice, nesmrtelnosti stavařiny a umělcích zednického řemesla

Tradice „Masarykovy školy práce“ v Letovicích sahá až do roku 1931, kdy byla otevřena nová budova učňovské školy. Postupně se škola rozšiřovala a modernizovala do dnešní podoby, která nabízí možnost studia v řemeslných oborech: Truhlář, Zedník, Elektrikář – silnoproud, Umělecký keramik a Prodavač – aranžér. Dále se mohou uchazeči hlásit do maturitních oborů: Stavebnictví – Pozemní stavby, Nábytkářská a dřevařská výroba – interiérová tvorba, Design keramiky a do nástavbového studia Podnikání.

Škola zajišťuje stravování, pro dojíždějící ubytování v domově mládeže a široký rozsah aktivit volného času, včetně zahraničních pobytů a stáží. Více informací o nabízených oborech získají zájemci na stránkách www.stredni‑skola.cz, emailem info@stredni-skola.cz, nebo telefonem 516 474 878.

V současné době je obrovský zájem o pracovníky ve stavebnictví, proto se dnes zaměříme na podrobnosti o stavařských oborech.

Vyučující Ing. et Ing. Pavlína Bilan odpovídá na otázku: Jak probíhá studium maturitního oboru Stavebnictví – Pozemní stavby?

Tento obor se zaměřuje na navrhování pozemních staveb. Předáváme našim žákům znalosti týkající se různých odvětví stavitelství tak, aby po ukončení studia věděli, jakým směrem se chtějí vydat. Sama vím, jak bylo pro mne studium na střední škole důležité a ovlivnilo mou profesní dráhu. Naši žáci pokračují na vysokou školu, nebo se mohou po absolvování maturity a získání potřebné praxe stát dobrými projektanty, rozpočtáři, referenty na stavebním úřadě, stavbyvedoucími, atd. Možností uplatnění je nepřeberné množství a náplň práce je různorodá. Jako aktivní projektant předávám žákům kromě důležitých teoretických znalostí také své zkušenosti z praxe. Získají alespoň základní přehled a „know-how“, které je v počátcích profesního života téměř k nezaplacení. Toto byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla vyučovat. Stavařina není jen obor, je to životní styl; lásku a cit pro něj si vytváříme právě na střední škole. V praxi je to pak hlavně spousta dřiny, po které jsou za námi vidět výsledky, které mají na očích lidé po další generace. Společně s kolegy jdeme s dobou, probíráme nové trendy, učíme se projektovat ve 3D, zabýváme se problematikou BIM. Dále také staticky posuzujeme konstrukce, zaměřujeme stavby, zkoušíme materiály v laboratoři, stavíme mosty ze špejlí, soutěžíme, ale hlavně se nikdy nenudíme. Stavařina je nesmrtelná. Stavět nebo rekonstruovat budou lidé stále. U nás se naučíte, jak na to!

Vyučující Mgr. Petr Ošlejšek odpovídá na stejnou otázku týkající se učebního oboru Zedník:

Učební obor Zedník je tříleté studium. Po celou tuto dobu je naší snahou seznamovat žáky nejen se základními stavebními materiály a technologiemi stavebních prací, ale i s novými trendy, pomůckami, materiály a postupy tak, aby žáci byli připraveni na práci ve stavebních firmách, popřípadě si mohli svoji firmu v budoucnu založit. Získané znalosti a dovednosti kluci uplatňují již v průběhu studia při rekonstrukcích a opravách svých domovů. Studium je rozděleno do bloků, ve kterých se střídá týden teoretické výuky a týden praxí. Ty probíhají nejenom v prostorách školy, ale i na stavbách.

Je úžasné sledovat, jak kluci po pár týdnech praktické výuky získávají „grif“ a jakou z toho mají sami radost, když postaví svoji první zeď. Ti nejšikovnější se také účastní oborových soutěží a chtěl bych tu zmínit, že naši borci se umísťují na předních příčkách.

Práce zedníka je úžasná, ale není pro každého. Přirovnal bych ji k práci umělce, například sochaře. I ten se pořádně zapotí, než své dílo dokončí. Stejně tak zedník; nejen že se musí umět ohánět lžící, krumpáčem nebo lopatou, a to téměř za každého počasí, ale musí i přemýšlet, mít cit pro materiál a smysl pro detail. Jen tak za ním zůstanou krásné objekty, ve kterých je možné pracovat, vyučovat nebo třeba bydlet. Na to, abyste byli podavačem na stavbě či pomocným dělníkem, nepotřebujete výuční list. Výuční list potřebuje zedník, který chce být ve svém oboru mistrem.

Za rozhovor poděkoval Petr Hanáček

Příspěvek byl publikován v rubrice Letovice se štítky , , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *