Festival Boskovice 2021 slibuje kulturní očistu duše

Zvát na festival v době, kdy situace (nejen) na kulturní scéně není vůbec jistá, může být přehnaně optimistické, ale také krokem zvoucím k naději, že se kultura v létě vrátí do normálního života. A této víry se pořadatelé Boskovic, festivalu pro židovskou čtvrť, chtějí držet. Již 29. ročník festivalu, který organizuje Unijazz – sdružení pro podporu kulturních aktivit, je naplánován na 8.–11. 7. 2021.

Festival Boskovice má v této době jednu velkou výhodu: není uzavřený do jednoho areálu, ale probíhá na více místech. Koncerty, divadelní představení, výstavy, performance, promítání filmů či přednášky jsou po celém městě, včetně rozsáhlé židovské čtvrti, hradu, skleníku v zámeckém parku či letním kině. V případě, že opatření týkající se pandemie COVID 19 budou limitující, lze proto program přizpůsobit dané situaci. „Možností je řada a už loni, kdy festival proběhl v lehce okleštěné podobě, se nám povedlo realizovat akci ve velmi příjemné komorní variantě,“ nastiňuje případné změny koordinátorka festivalu Jana Černá. „Nutno dodat, že se nám to podařilo i díky velké vstřícnosti ze strany všech našich partnerů a spolupracovníků.“

Situaci dále přibližuje programový ředitel a hudební dramaturg Antonín Kocábek: „Se všemi účinkujícími pochopitelně probíráme možné varianty rozsahu akce, momentálně ale festival připravujeme v ‚normální‘ podobě.“ V rámci několika hudebních scén se už nyní mohou návštěvníci těšit na řadu zatím převážně českých kapel. Své nejnovější album představí Načeva, poslechnout si bude dále možné syrový zvuk kapely Kill the Dandies! nebo magicko folkové písně Člověka krve.

Zaručen je bluesový zážitek power tria Foxy Mama a The Peanuts, žánrově se pohybující mezi blues, funkem a hardrockem. Za jazzovou scénu se hlásí trojice B/Y Organism, hrající si např. se zvuky klavíru, varhan či balalajky. Chybět nebude ani scéna Potrvá na palouku před hradem, která láká na Tygroo, Tomáše Paluchu či Space Love. Dalšími potvrzenými kapelami jsou např. Tara Fuki, Zuby nehty, sinks, Moonshye, Chorobopop, Bare Escape, Evolet, Roman Hampacher, Severní nástupiště, Mutanti hledaj východisko nebo Polansky versus Langman.

Za divadlo se chystá site specific projekt režiséra Ludvíka Pízy, který v roce 2020 spolu s dalšími mladými tvůrci umělecky zpracoval okolí pražské Florence v inscenaci Vnitroměsto. „Cit pro lokalitu a její příběh je v Boskovicích stěžejní, a proto se diváci můžou těšit na komplexní, originální a precizní zážitek,“ říká Ema Šlechtová, divadelní dramaturgyně. Dále se v rámci festivalu představí Akolektiv Helmut a Masobeton.

Kurt Gebauer je známý hlavně jako sochař (a inspirativní pedagog), který mj. realizoval celou řadu projektů pro veřejný prostor. V Boskovicích se představí jako fotograf – na velkoformátových plachtách bude vystaveno přibližně sto jeho fotografií.

„Důležité je dát jasný signál, že kulturní nabídka je součástí duševního zdraví, a že i ona může, společně s dodržováním všech nezbytných opatření, napomoci v boji proti současné virové epidemii,“ dodává Antonín Kocábek. Ať už proběhne v jakékoliv podobě, Festival Boskovice tuto duševní očistu rozhodně svým návštěvníkům zajistí.

Foto: Karel Šuster

Foto popisek: Festival Boskovice

Festival Boskovice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *