Slezská diakonie pomáhá dětem s hendikepem v Jihomoravském kraji

Slezská diakonie Brno už 15 let pomáhá v Jihomoravském kraji předčasně narozeným dětem, dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám. Služby rané péče, osobní asistenceodborné doplňkové služby pomáhají rodinám zvládnout jejich obtížnou životní situaci. Díky informační kampani „Společně 2021“ můžete v červnu potkat letáčky o nabídce těchto služeb v knihovnách, zdravotnických zařízeních a na úřadech v Blansku, Boskovicích i na dalších místech regionu.

Některé rodiny se po narození dítěte s postižením uzavřou před okolím a snaží se „bojovat“ o samotě, jiné potřebují své pocity sdílet. Rodiče Laurinky vyhledali pomoc Slezské diakonie a navštěvují Poradnu rané péče DOREA v Brně i služby doplňkové – místnost multismyslové stimulace snoezelen a speciální aktivity s prvky senzorické integrace, obojí pod vedením odborně vyškolených pracovnic.

Příběh: Laura, 3 roky

Laurinka je tříletá holčička s Costello syndromem a postižením zraku. Toto vzácné onemocnění zasahuje mnoho částí těla – Laurinka má hodně zdravotních problémů včetně opožděného psychomotorického vývoje.

Ve snoezelenu jí nabízíme výrazné zrakové podněty, které jí umožňují lépe vidět a zkoumat okolní svět. Miluje bublinkový válec se zrcadly a měnícími se barvami. Maminka se učí, jak aktivity ze snoezelenu praktikovat i doma. Postupně snižujeme Laurinčinu dotykovou přecitlivělost tím, že jí nabízíme nejrůznější hmatové impulsy. Laura chodí také na aktivity s prvky senzorické integrace. Houpání pod všemi možnými úhly ve speciálních molitanových pomůckách, tlakové masáže nebo skákání pomáhají Laurince se zastavit a soustředit. Laura pak začíná více vnímat to důležité, co je kolem ní – je připravena se učit a komunikovat. Díky těmto aktivitám vnímá Laura okolní svět jako barevnější a zábavnější. Zažívá také úspěchy a radost ze hry s dospělým, což je pro ni velký pokrok. Její maminka říká: „Představte si, Laurinka už to tady pozná a výská radostí, když k vám přijíždíme.”

Více informací o službách najdete na www.sdbrno.cz a na Facebooku a Instagramu: Slezská diakonie Úsek Brno. Chcete služby pro děti s hendikepem finančně podpořit? Číslo účtu je 23035791/0100, variabilní symbol 47. Děkujeme.

Za Slezskou diakonii Brno Radana Melková, PR

Foto: archiv Slezské diakonie Brno

Příspěvek byl publikován v rubrice Brno se štítky , , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *